Kripto fonlarına 440 milyon dolar geldi: Altcoin’lere “olağan dışı” yatırım

Kripto fonları geçtiğimiz hafta 441 milyon dolar yatırım aldı. Fonlarda her zaman olduğu gibi Bitcoin üstünlüğü göze çarpsa da, bu dominans yüzde 90'a indi ve yatırımcılar altcoin'lerdeki düşüşleri de bir yatırım fırsatı olarak gördüler.

Avrupa’nın en büyük dijital yatırım şirketi CoinShares, geçtiğimiz haftaki fon giriş ve çıkışlarıyla ilgili raporunu yayımladı. Kripto fonlarına 441 milyon dolarlık net giriş olurken bu rakamın 398 milyon dolarlık bölümü Bitcoin fonlarına girdi.

Altcoin’lere “olağan dışı” girişler

CoinShares analistleri yazdıkları raporda altcoin’lere olan girişlere de dikkat çektiler. Girişlerin yüzde 90’ının Bitcoin fonlarına olduğunu, bu rakam yüksek olsa dahi, geri kalan %10’luk kısmın da olağan dışı şekilde altcoin’ler için de yüksek olduğu ifade edildi:

“Toplam girişlerin önemli bir bölümünde yatırımcılar olağan dışı şekilde altcoin’leri tercih ettiler. En fazla yatırım 16 milyon dolarla Solana fonlarındaydı. Ethereum fonları da, sene başından bu yana net çıkış görülen tek altcoin fonuları olmasına rağmen 10 milyon dolarlık giriş gördüler”

Yatırım alan diğer önemli fonlar ise 900 bin dolar ile Litecoin, 400 bin dolar ile XRP, 200 bin dolar ile Polkadot ve 100 bin dolar ile Cardano fonlarıydı.

Öte yandan, Bitcoin’in sert düştüğü haftada “short Bitcoin” fonlarına da 500 bin dolarlık girişler oldu.

Bölgesel çapta da ABD, 384 milyon dolar ile en çok girişlerin yaşandığı yargı bölgesiydi. Ona en yakın bölge ise 32.3 milyon dolarla Hong Kong oldu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl