Kripto yatırımlarıyla bilinen Cathie Wood: Tek sorumlu Fed

Teknoloji ETF'leri yatırımlarıyla ve kripto paralara verdiği destekle bilinen Cathie Wood, Twitter'dan ABD Merkez Bankası'na (Fed) sert eleştirilerde bulundu. Wood, "Yaşananların tek sorumlusu Fed ve onun çöken politikasıdır" dedi.

Son dönemde Tesla, Coinbase ve Block şirketine yaptığı yatırımlarla ön plâna çıkan ARK Invest şirketinin baş yöneticisi Cathie Wood, Twitter’dan uzun bir “flood” yazdı ve Fed’i adeta topa tuttu.

“Kripto paralar günah keçisi yapıldı”

Kripto para dostu ABD’li senatör Tom Emmer’in, FDIC başkanına yazdığı bir mektubu paylaşması üzerine yorumlarını paylaşan Wood, Emmer gibi kendisinin de, kripto paraların günah keçisi yapılmaya çalışıldığını düşündüğünü söyledi:

“Sayın senatör, eğer söylediğiniz gibiyse, FDIC ve diğerleri ABD’nin internet devriminin en önemli aşamasına geçmesini engellemek istiyorlar. Sizin gibi ben de, kripto paraların bir günah keçisi haline getirildiğini düşünüyorum”

“Uyarılara rağmen 75 baz puan artışlar devam etti”

Fed’in üst üste yaptığı 75’er baz puanlık artışlara da değinen Wood, birçok istatistik ve rakamın uyarı verdiğini ancak Fed’in buna rağmen durmadığını söyledi ve kurumu sert şekilde eleştirdi:

“Temmuz ayında ters yöne gitmeye başlayan getiri eğrisi ve kırmızı uyarı ışığı veren kredi risk primlerine rağmen, Fed, OYBİRLİĞİYLE faiz oranlarını 75’er baz puan daha artırmaya devam etti. Emtia fiyatlarına ve enflasyon rakamlarına hiçbir şekilde aldırış etmediler. Bankalar kendilerini şu anda ciddi şekilde rahatsız eden iki düşünceye sahiplerdi. Birincisi, faizlerin uzun süre düşük kalacağı, ikincisi ise mevduatların artmaya devam edeceği düşüncesiydi. Nasıl olsa, 1930’lardan beri mevduatlar yıllık bazda hiç düşüş göstermemişti!”

“Kripto paraların hiçbir ilgisi yok”

Fed’in yıllık bazda 19 kata varan faiz artırım kararları ve bankaların, onları iflasa götüren yatırım tercihlerinin kripto paralarla hiçbir ilgisi olmadığını belirten Wood şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs döneminde her yerden akan destek paralarıyla dolup taşan SVB gibi bankalar, ciddi bir resesyonda kredi fırsatlarından yararlanamama korkusuyla birlikte, o dönem güvenli gözüken uzun vadeli ve %1-%2 getirili tahvillere yöneldiler. Çünkü vade dolana kadar bunları tutmak istiyorlardı. Vade sonunda ana paralarını geri alacakları için sorun yoktu. Şunu bilmek gerekir ki, bankaların bu yatırım kararlarının hiçbirinin kripto paralarla bir ilgisi yoktur. Ayrıca Fed’in 1 yıldan az sürede faiz oranlarını 19 kattan fazla artırma kararıyla da kriptonun bir alakası yoktur”

“Birincil suçlu Fed politikasıdır”

Wood, risk sermayesi piyasasının adeta kurutulduğunu ve bu yüzden bankaların da vadesi dolmadan bu tahvilleri satmak zorunda kaldıklarını belirti ve bunun tek sorumlusunun Fed olduğunu söyledi:

“Maalesef ikinci varsayım da tutmadı. Sürekli şekilde artan mevduat beklentisi gerçekleşmedi. Risk sermayesi piyasaları kurutuldu. Startup şirketleri de paralarını bankalardan çekmeye başladılar. SVB gibi bazı bankalar vadesi dolmayan tahvilleri satmak zorunda kaldılar. Zararları kabul ettiler. SVB ile Signature’un iflasına kripto sebep olmadı. Benim görüşüme göre, birincil suçlu Fed ve onun çöken politikasıydı”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl