Arthur Hayes: Kripto boğası yeniden uyandı

Kripto paralar konusunda yaptığı yorumlarla küresel çapta takip edilen bir analist olan Arthur Hayes, ECB ve BoC'nin beklediğinden erken faiz indirimelerine girmesinin, diğerlerini de tetikleyeceğini belirtti ve "Müsrif olan merkez bankaları artık gevşeme döngülerine başlıyor. Kripto boğası yeniden uyandı" dedi.

BitMEX borsası kurucusu ve eski CEO’su olan Arthur Hayes, etkileyici ve ilgi çeken yazılarına devam ediyor. Hayes son olarak merkez bankalarının faiz indirim döngülerine girmesine değindi ve kriptoda boğa sezonunun da başladığını belirtti.

Dolar-Japon yeni döviz kurunun dünyadaki en büyük makroekonomik gösterge olduğunu ifade eden Hayes, denge ve Çin’in önüne geçilmesi açısından Japon yeni ile diğer merkez bankaları arasındaki faiz oranı farkının kapanmaya çalışıldığını ifade etti.

“Faiz indirmekten başka çareleri kalmıyor”

Japonya’da %0.1 olan faiz oranlarının artamayacağını ancak diğer G7 ülkelerinin faiz indirebileceklerini belirten ünlü trader şunları söyledi:

“Daha önce de Japon yenini güçlendirmek için bir şeyler yapılması gerektiğini söyledim. Fed’in yeni ve taze basılan dolarları yen ile takas etmesini ve böylece Japonya Maliye Bakanlığı’na da sınırsız güç vermesini önerdim. Ben bu fikrimin arkasındayım ancak sanırım G7 şarlatanları, piyasaları Japonya Merkez Bankası ile diğerleri arasındaki farkın kapanacağına ikna ediyor gibi görünüyor. Eğer piyasa buna inanırsa herkes yen alır ve görev tamamlanır! Bu görevin tamamlanması için Fed, AB Merkez Bankası, Kanada Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirmesi gerekir. Çünkü Japonya faiz artıramaz. Onlar zaten Japon tahvil piyasasının yüzde 50’sine sahipler. Eğer faiz artırırlarsa felaket seviyesinde kayıplar yaşarlar. Bu yüzden kötü kız Yellen ve arkadaşlarının faiz indirmekten başka çaresi kalmıyor”

“Haziranda faiz indirimi intihar olur”

Fed’in haziran ayı için faiz indirimlerine hazır olmadığını ve bunun yapılmasının bir siyasi intihar olacağını belirten Hayes şu ifadeleri kullandı:

“Fed genelde bu dönemde rota değiştirmez. Ancak şu anda hapis cezası ile karşı karşıya olan bir başkan adayı, hatta kazanma ihtimali yüksek olan bir başkan adayı var. Faiz indirimi gelirse, dolar ile yen arasındaki fark düşer. Ancak buna hazır olduklarını sanmıyorum. Bu siyasi bir intihar olur”

“Şartlar değişti, boğa yeniden uyandı”

Bu ay AB Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası’nın yaptığı indirimlerin “havai fişekleri patlattığını” belirten Hayes, artık parasal genişlemenin ufukta olduğunu ifade etti:

“BOC ve ECB, haziran ayında merkez bankası havai fişeklerini patlattı. Yaz durgunluğu ortadan kalktı. Aslında ben bunu beklemiyordum. Bu indirimlerin ağustostaki Jackson Hole toplantısında olmasını bekliyordum. Genelde sonbahar aylarına girilirken, değişen politika burada açıklanır. Gittiğimiz yol çok net. Merkez bankaları atık parasal genişlemeye geçiyor. Bu oyunu nasıl oynayacağımızı biliyoruz. Satoshi zaten bize geleneksel finans kötülüğüyle nasıl savaşacağmızı öğretti. Bitcoin ve sonra da ‘shitcoin’lere girin… Makro gidişat değişti. Dolayısıyla ben de stratejimi değiştirebilirim. Maelstrom portföyümdeki projeler, ne zaman token çıkarabileceklerini soruyorlar. ‘Haydi başlayalım o zaman’ dedim. Biraz yıllık faiz aldığım Ethena dolarımı da bazı ‘shitcoin’lere aktaracağım. Hangileri olduğunu alım yaptıktan sonra söylerim. Ancak şu anda kripto boğasının yeniden uyandığını söylemek yeterli gözüküyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl