Kripto cüzdanı Atomic saldırısının arkasından da Kuzey Kore çıkabilir

Merkeziyetsiz cüzdan uygulaması Atomic Wallet'a saldıran ve 35 milyon dolarlık fon çalan saldırganlar, varlıklarını Sinbad.io adlı miksere gönderdiler. Bu mikser geçmişte Lazarus Grubu tarafından kullanılmıştı.

hack-klavye

Blok zinciri analitik firması Elliptic’e göre; hafta sonu Atomic Wallet cüzdanlarından 35 milyon dolarlık kripto para çalan hacker’lar, fonlarını Sinbad.io adlı mikser uygulamasına gönderdiler. Elliptic ayrıca, bu uygulamanın daha önce Kuzey Kore’ye bağlı olan Lazarus Grubu tarafından kullanıldığını ve grubun bu mikser vasıtasıyla 100 milyon dolarlık kripto akladığını belirtti.

Elliptic’ten yapılan açıklamada hacker’ların miksere ne kadarlık fon gönderdiği belirtilmedi ancak fonların ilk etapta Bitcoin’e çevrildiği ve daha sonra aklandığı bilgisi verildi.

Sinbad.io’nun “çok büyük ihtimalle” Blender.io’nun yeniden anlandırılmış versiyonu olduğunu dile getiren şirket, mikserin ABD tarafından yasaklanması gerekçesiyle hacker’ların bu adımı atmış olabileceğini yazdı.

Atomic Wallet cumartesi günü gerçekleştirilen saldırılardan sonra pazar günü, hesapların sadece %1’inin hack’lendiğini iddia etmişti.

Şirketten yapılan açıklamada, fonların geri alınması için tüm çalışmaların devam ettiği belirtilmiş olsa da, mikserlere gönderilen fonların geri alınması artık mümkün olmayabilir.

Atomic Wallet yöneticisi Roland Säde de, son olarak bir tazminat planı üzerinde de çalıştıklarını ancak bunun net şekilde ortaya çıkabilmesi için önce soruşturmanın tamamlanması gerektiğini belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl