Kriptoda en uzun ayı sezonu yaşanmasına 2 ay kaldı: Blockworks çalışması

2022 yılı, beklentilerin aksine düşüşler yılı olarak geçerken, kötü gidişatın ne zaman biteceği konusu tartışılmaya devam ediyor. Blockworks ise son yaptığı çalışmayla, 2 ay daha ayı sezonunda olunması durumunda bunun, kripto tarihinin en uzun düşüş dönemi olacağını belirtti.

2022 kripto tarihinin en sert ayı sezonlarından biri olarak ön plâna çıkarken bu sürenin ne kadar daha uzayacağı konusu tartışılmaya devam ediliyor. Çöküşler, iflaslar ve Fed müdahaleleri derken Blockworks şirketi son yaptığı çalışmayla ayı sezonunun 2 ay daha sürmesi durumunda, bunun en uzun ayı sezonu olarak tarihe geçeceğini belirtti.

335 gündür devam ediyor

2010’dan bu yana gelen tüm dönemleri ve fiyat hareketlerini incelediğini belirten Blockworks, içinde bulunduğumuz ayı sezonunun 335 gündür devam ettiğini aktardı. Bu ayı sezonunun 3 Şubat 2022’de başladığını belirten şirket, Bitcoin’in bu süre içinde %55’lik bir düşüş yaşadığını ifade etti.

En uzun ayı sezonu 2018/2019…

Şirket şu an için bu ayı sezonunun, en uzun düşüş dönemi olmadığını ancak gidişatın 2 aylık süre daha devam etmesi durumunda bu rekorun da kırılacağını aktardı. En uzun ayı sezonunun 390 gün ile, 21 Şubat 2018’den 18 Mart 2019’a kadar sürdüğünü belirten Blockworks, bunun mükemmel bir model olmayabileceğini ancak Bitcoin’in en büyük kripto para olması sebebiyle, endüstri için yetrince tutarlı olduğunu belirtti.

Şirket, bir varlığın iki aydan fazla süre son yüksek seviyesinin %20 altında işlem görmesi durumunda ayı sezonunun başladığını, aynı durumun %20 yüksek seviyede olması durumunda da boğa sezonunun başladığını iddia etti.

Ayı ve boğa sezonlarının en önemli unsurlarından biri olan ödül yarılanması yani halving’e de yaklaşık 450 günlük süre bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl