Kripto paraları deneyen en büyük 5 bankacı ve hanedanlıklar

Kripto, gün geçtikçe, üst düzey sanayicilerin ve iş adamlarının daha fazla ilgisini çekiyor. Şu anda en zengin bankacılar ve köklü aileler kriptoyla yakından ilgileniyorlar.

Kripto paraların geliştikçe insanlar düşüncelerini de değiştiriyorlar. Bazıları kriptolara olan inançlarını kaybederlerken, bazıları ise bu yenilikçi paradigmanın çekiciliğinin farkına varıyorlar.

Kripto meraklıları, bu çekiciliğin farkına varan insanların sayısının artmasından memnuniyet duyuyor.

Kripto, gün geçtikçe, üst düzey sanayicilerin ve iş adamlarının daha fazla ilgisini çekiyor. Şu anda en zengin bankacılar ve köklü aileler kriptoyla yakından ilgileniyorlar.

Bu doğrultuda kripto paralara ilgi duyan en önemli bankacılar ve en zengin hanedanlıklar şöyle:

1- Jamie Dimon (JP Morgan Chase CEO’su)

Jamie Dimon, Time Magazine’e göre dünyanın en etkili insanları listesinde birçok kez yer almış milyarder bir bankacı.  2006’dan bu yana ünyanın en büyük bankaları arasında yer alan JP Morgan Chase’i yönetiyor. Amerika’nın en eski bankalarından biri olan JP Morgan’ın bugünkü varlıkları 2.789 trilyon dolar değerinde.

Jamie Dimon’ın uzun zamandır Bitcoin’e karşı olduğu biliniyor. 2014 yılında, Bitcoin’in korkunç bir değer deposu olduğunu belirtmişti. 2017 Eylül ayında ise şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin sonunda patlayacak. Bu bir sahtekarlık. Bu lale soğanlarından daha kötü ve sonu iyi bitmeyecek.”

Dimon Bitcoin’in gerçek bir şey olmadığına ve sonunda patlayacağına inanıyordu. Ayrıca, Bitcoin ticareti yapan herhangi bir çalışanını gördüğünde onu kovacağını belirtmişti.

Daha sonra Ocak 2018’de tüm bu ifadelerinden vazgeçer şekilde şöyle konuştu:

“Bu yorumu yapmış olmaktan pişmanlık duyuyorum. Blockchain bir gerçek.”

20 Nisan’da JP Morgan, diğer büyük bankalarla (Goldman Sachs dahil) birlikte, banka içinde geliştirilen Quorum blockchain platformunda bir test işlemi gerçekleştirdi.

Mayıs ayı başlarında, JP Morgan’ın bir patent başvurusu yaptığı ortaya çıktı. İlginçtir ki patent Ekim ayında yayınlanmıştı. Ancak bu açıklama, 3 Mayıs’a kadar açıklanmamıştı. Söz konusu beyan, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından kamuya açıklanmıştı. Uygulama çeşitli finansal kurumlar arasında gönderilen ödemeleri takip etmek için blockchain gibi dağıtık veri kitaplarını kullanan bir sistemi açıklıyor.

17 Mayıs 2018’de ise JP Morgan, kripto para birimleri konusunda gerçekten ciddi olduğunu açıkladı. Bir Londra fintech uzmanı olan Oliver Harris, banka tarafından kripto para birimi stratejisini geliştirmeye davet edildi. Bugün Oliver, blockchain’in tasarlanmasından, uygulanmasından ve aynı zamanda banka içinde yeni kripto para birimi projeleri oluşturulmasından sorumlu.

2- Goldman Sachs Group

Goldman Sachs, dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri ve bir finans holdingi. Goldman Sachs’ın kapsamı içinde yatırım bankacılığı, menkul kıymet alım satımı, sermaye yönetimi ve diğer birçok finansal hizmet yer alıyor. 1869 yılında Marcus Goldman ve Samuel Sachs tarafından kurulan banka, 20. yüzyılın başlarında, yeni kurulan IPO pazarının en önemli oyuncusu oldu. Bugün en teknolojik olarak gelişmiş Wall Street bankalarından biri olan Goldman Sachs, kripto para birimi alanında da üstünlüğünü göstermeye çalışıyor.

26 Şubat’ta, Goldman Sachs’ın sahibi olduğu fintech şirketi Circle Internet Financial Ltd, büyük kripto para birimi borsalarından Poloniex’in satın alındığını açıkladı.

2 Mayıs’ta banka, müşterileri adına Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri yapmak için kendi parasını kullanacağını açıkladı.

15 Mayıs’ta Circle’ın gerçek bir itibair para ile (ABD Doları) düzenlenecek ve desteklenecek bir stabilcoin geliştirdiği bildirildi.

3- George Soros

George Soros, Kara Çarşamba’da yalnızca bir günde bir milyar dolardan fazla para kazandığına inanılan ünlü milyarder, finansçı ve spekülatör.

Soros’un serbest yatırım fonu olan Soros Fund Management, 1969 yılında kuruldu ve 2011 yılında, bir aile ofisine dönüştürüldü.

Davos’ta 23-26 Ocak tarihinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda George Soros, Bitcoin’i tipik bir balon olarak nitelendirdi.

Daha sonra kripto paraların diktatörler tarafından kullanıldığını söyledi.

Soros Bitcoin hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kripto para birimi yanlış bir isimdir, ve her zaman bir çeşit yanlış anlama üzerine kurulu olan tipik bir balondur. Bitcoin para birimi değildir. Bir para biriminin istikrarlı bir değer deposu olması gerekiyor. Ve günde yüzde 25 oranında dalgalanma gösterebilen bir para birimi örneğin ödeme yapmak için kullanılamaz. Bu yanlış anlama üzerine kurulu bir spekülasyon.”

Sadece birkaç ay sonra, 6 Nisan’da, Soros Fund Management’ın kripto para ticaretinde yer almak istediği anlaşıldı. New York merkezli şirkette bir makro yatırım uzmanı olan Adam Fisher, bu konu hakkında iç onay aldı.

4- Rockefeller Hanedanlığı (Venrock)

Rockefeller ailesi dünyanın en zengin ve etkili ailelerinden biri. Zenginliklerinin boyutu henüz net bir şekilde bilinmiyor. 1870 yılında John Rockefeller, kardeşi William Rockefeller ve diğer bazı ortaklarıyla birlikte, en büyük ABD petrol tekeli haline gelen petrol şirketi Standard Oil’i kurdu. Gazyağı ve benzin talebi hızla arttıkça, Rockefeller’in zenginliği de arttı ve John Rockefeller tarihin ilk dolar milyarderi oldu.

John Rockefeller’in torunlarından biri olan Laurance Rockefeller, akrabalarıyla birlikte 1946’da Rockefeller Brothers’ı kurdu. 1969’dan beri Venrock olarak biliniyor. Venrock, bilim ve teknolojiye dayalı işletmelere yatırım yaptı. Bilgi teknolojisi alanındaki startup’lar üzerine odaklanan Venrock, ilk yatırım turlarında Intel ve Apple’a yatırım yaptı.

Bugün, Rockefeller’lar tarafından kurulan Venrock girişim şirketi, kripto para yatırımlarına ilgi duyuyor. 6 Nisan 2018’de, Venrock’un blockchain startup’larını desteklemek için CoinFund ile bir ortaklık anlaşması yaptığı anlaşıldı. Venrock’un ortağı olan David Pakman, “Bu ekiple ortaklık kurmak istedik” ifadelerini kullandı ve Venrock’un, blockchain teknolojisine ve kripto para birimi sektörüne uzun vadeli bir yatırımla daha fazla ilgilendiğini ekledi.

5- Rothschild Hanedanlığı (Rothschild & Co)

Rothschild’lar, Rockefeller ailesinden daha etkili olduğu düşünülen bir Avrupalı bankacılık hanedanlığı. Hanedanlığın kurucusu Mayer Amschel Rothschild, beş çocuğunu başlıca finansal Avrupa başkentlerine (Paris, Londra, Viyana, Napoli, Frankfurt) gönderdi. Çocukların buralarda aile işletmeleri kurmaları bekleniyordu. Rothschild’ların zenginliğinin ailenin tüm üyeleri arasında eşit olarak dağıldığı düşünülüyor.

Nisan ayı başlarında büyük yatırımcılar arasında Rothschild’lerin bir dizi deneysel kripto-para birimi projesi geliştirdiği söylentileri vardı. Şimdiye kadar, bu konu hakkında hiçbir ayrıntı mevcut değil. Ancak, projelerden birinin adı olan IMMO, bazı online tartışmalarda ortaya çıktı.

Yüzyıllardır aile zenginliğini koruyan Rothschild’ların IMMO’yu genel muhasebe ve aile varlıklarının miras transferi için yarattıkları düşünülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl