Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD’nin ilk ulusal kripto bankası Anchorage oldu

bitcoin (43) abd

Kripto para saklama hizmetleri sunan Anchorage şirketi, bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin bankacılık sektörünü düzenleyen kurumu OCC’den şartlı onay alarak ABD’deki ilk ulusal “dijital varlık bankası” olduğunu duyurdu.

Anchorage’den Diogo Monica, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık ulusal bir bankayız. Tek farkımız iş kolumuz, diğer varlıklar yerine kripto varlıklarla ilgileniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anchorage, OCC’den aldığı federal lisans ile ülke çapında faaliyet gösterebilecek. Aksi takdirde, şirketin 49 eyalet kurumuna başvurarak tek tek lisans alması gerekecekti.

OCC’den yapılan ayrı bir açıklamada ise “OCC, şirketi ve mevcut faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde incelemesinin ardından Anchorage’a ulusal bir bankacılık lisansı verdi. Bir onay koşulu olarak şirket, diğer şeylerin yanı sıra sermaye ve likidite gereksinimlerini ve OCC’nin risk yönetimi beklentilerini ortaya koyan bir işletme sözleşmesi imzaladı.” denildi.

Anchorage’a verilen bu onay, kripto para sektörü için bir başka dönüm noktası. Piyasaya kurumsal katılımın artarak devam etmesi için Anchorage gibi lisanslı kuruluşların varlığı bir şart.

Söz konusu onay, aynı zamanda müşterilerine Bitcoin ve dijital paralarla ilgili hizmetler sunacak olan büyük bankalar ve diğer geleneksel finans şirketlerinin Anchorage’ı kullanabilmeleri için bir yeşil ışık.

Konu hakkında Fortune’a konuşan Anchorage CEO’su Nathan McCauley, “OCC’den alınan izin, yüzlerce bankanın bir iş ortağı olarak Anchorage ile çalışmasını sağlayacak. Şimdiye kadar tereddüt eden her türden insanın masaya gelmesine izin verecek. Bu, kripto varlıkların mevcudiyetinde büyük bir değişime işaret ediyor.” ifadelerini kullandı. McCauley, daha büyük şirketlerin bir rezerv varlık olarak kripto para alarak Square ve MicroStrategy gibi örnekleri izlemesini bekliyor.

Bu arada Anchorage, Visa ve diğer birkaç şirketten 57 milyon dolar fon topladı. Şirket, yakın gelecekte daha fazla fonlama turu yapmayı planlıyor.

Anchorage, 2017 yılında finans devi Square’in iki tecrübeli ismi tarafından kurumlara kripto paralara erişmek ve saklamak için yeni bir yol sağlamak üzere kuruldu.

Öte yandan OCC’ye Aralık ayında diğer kripto para şirketleri BitPay ve Paxos da başvurdu ancak henüz bu başvurular neticelenmedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl