Kripto bankasından Fed’e dava: Kanunsuzca erteliyorlar

ABD'li Custodia adlı bir kripto para bankası, ABD Merkez Bankası'na (Fed), bir "ana hesap" açma lisansı vermediği ve bunu sürekli olarak kanunsuz şekilde ertelediği gerekçesiyle dava açtı. Banka, dava dilekçesinde lisans başvurularına verilmesi gereken cevabın 19 aydır ertelendiğini belirtti.

ABD’nin kripto dostu eyaletlerinden biri olan Wyoming merkezli bir kripto para bankası olan Custodia, Fed’e dava açtı. Dün resmen Wyoming Bölge Savcılığı’na verilen dava dilekçesinde, bankanın bir “ana hesap” açılması için bilerek ve isteyerek 19 aydır bekletildiği ifade edildi.

“Fed standardı olmadan keyfi davranıyor”

Custodia’nın faaliyetleri için bir ana hesap lisansı alınmasının çok önemli olduğu belirtilen dava dilekçesinde ayrıca Fed’in yönetim kuruluyla birlikte Fed Kansas Şubesi de suçlandı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bu tür bir hesap Custodia’nın faaliyetleri açısından kritik öneme sahiptir ve bankanın, herhangi bir aracı banka olmadan direkt olarak Fed’e sistemine ulaşmasına imkan sağlamaktadır. Ancak Fed, stediği zaman ve istediği şekilde, hiçbir standarda dayanmayarak bir gizlilik içinde hareket etmektedir. Fed’in kendi sayfalarında dâhi, bir ana hesap kararının 5-7 gün içerisinde verildiği belirtilmekte ve ertelemeler sonucunda 1 yıllık yasal süre de aşılmıştır ve bu kural ihlal edilmiştir”

Daha önceki adı Avanti Bank olan Custodia aslında Şubat ayında bu lisansı almaya çok yaklaşmış ve sürecin önemli unsurlarından biri olan, ayrıca Amerikan Bankalar Birliği (ABA) tarafından verilen yönlendirme numarasını elde etmişti. Yönlendirme numaraları, çek ve diğer işlemlerde bankaları tanımlamak için kullanılıyor ve ABA’in web sitesine göre de, sadece bir Fed hesabına sahip olmaya uygun olan federal veya eyalet tarafından yetkilendirilmiş finansal kuruluşlara bu numarayı alabiliyor.

Custodia’nın kurucusu, uzun yıllar Morgan Stanley’de çalışmış olan ve bankacılık sektörünü çok iyi bilen Caitlin Long…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl