Kripto borsası Binance, beklenen CFTC adımını attı

ABD'de SEC ve CFTC başta olmak üzere birçok regülasyon kurumuyla sorun yaşayan Binance borsası, geçtiğimiz günlerde resmen de açıkladığı adımını attı. Borsa, federal hakimden CFTC'nin açtığı davayı düşürmesini istedi.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak görülen Binance, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na karşı beklenen hamlesini yaptı ve davanın düşürülmesini talep etti.

Dün verilen resmi dava dilekçesinde, firmanın uyumdan sorumlu yöneticisi Samuel Lim, CFTC’nin, borsaya ve CEO Zhao’ya yönelttiği bazı suçlamalar konusunda yetki sahibi olmadığını dile getirdi.

Lim’in federal hakime sunduğu 17 sayfalık dosyada suçlamaların ABD ile ilgili olmadığı savunuldu:

“Sayın Lim’in yaptığı ya da yapamadığı şeyler ABD dışıyla ilgilidir. Yapılan suçlamaların sayın Lim ve ABD ile hiçbir bağı yoktur”

“Ana şirket ABD’de değil. CZ burada yaşamıyor”

Binance’in savunduğu en önemli noktalardan biri de, Binance markasının bulunduğu şirketin ABD merkezli olmamasıydı. CEO, Zhao’nun da yine ABD’de yaşamadığı ifade edildi:

“Suçlamalar kesinlikle CFTC’nin yargı yetkisini aşmaktadır. Binance ABD’de faaliyet gösteren bir şirket değildir. CEO’su olan Changpeng Zhao da ABD’de yaşamamaktadır. Suçlamaların bazıları da hukuki standartlara uymamaktadır”

“Spot işlemlerde bile otoritesi yok”

Binance’in CFTC’ye verdiği cevaplardan bir tanesi de spot işlemlerle ilgiliydi. CFTC’nin bu tarz işlemlere bakma yetkisinin bile olmadığını belirten borsanın dosyasında şu ifadeler yer aldı:

“CFTC’nin ABD’deki spot işlemlerde dâhi bir yetkisinin olmadığı açıktır. Burada bir tartışma bile yoktur. CFTC’nin suçlaması, Binance․com’un 2019’da ya da sonrasında muhtemel ABD kullanıcılarını kısıtlamaya ve devre dışı bırakmaya başlayıp başlamadığıdır. Birkaç yıl önce başlatılan bu soruşturmanın sürdüğü dönemde de şirket kendi isteğiyle birçok bilgiyi CFTC’ye sağlamıştır. Dolayısıyla CFTC’den gizli yapılan bir faaliyet yoktur. Bu suçlama da düşmektedir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl