Hong Kong’da Bitcoin ve Ether spot ETF’lerine günler kaldı: “Varlık ödemeli ETF farklı olabilir”

Bir kripto merkezi olma amacıyla geçtiğimiz senelerde kripto regülasyonlarını baştan aşağıya yenileyen Hong Kong'da vadeli ETF'lerin ardından Bitcoin ve Ether'de spot ETF'ler de hayata geçiyor. Fonların 30 Nisan günü resmen açılması beklenirken, ABD'deki nakit dönüşümlü varlıklardan farklı olarak varlık ödemeli ürünlerin gelecek olmasının ise Hong Kong'u farkı kılabileceği belirtiliyor.

Hong Kong’da yer alan az sayıdaki regüle kripto borsasından biri olan HashKey’in bir sözcüsü Bloomberg’e yaptığı açıklamada Bitcoin ve Ether spot ETF’lerinin 30 Nisan günü resmen başlatılacağını belirtti.

İlgi nasıl olacak?

Bilindiği üzere Hong Kong 2 sene önce de vadeli Bitcoin ve Ether ETF’lerini onaylamıştı. Spot ETF’ler konusunda özellikle Çin’den büyük bir ilgi beklenirken, rakamların ise ABD’nin bir hayli gerisinde kalması bekleniyor. Bloomberg’ün ETF analistlerinden olan Rebecca Sin, ETF’lerin iki senelik süre içerisinde sadece 1 milyar dolar çekebileceğini düşündüğünü söyledi. ABD’de ise Bitcoin spot ETF’leri 3 ayda 56 milyar dolar toplamıştı.

Nakit yerine varlık tabanlı ETF’ler…

ETF’lerin göreceği ilgi, Hong Kong’un bu anlamdaki gücünü ve Uzakdoğulu yatırımcıların Bitcoin’e (ve Ether’e) olan ilgilerini de net şekilde ortaya çıkaracak. Hong Kong’daki ETF’lerin ise ABD ETF’lerinden farklı bir yönü olacak. ABD’de de çok tartışılan bu durum, fon ödemelerinin nakit veya o varlığın kendisiyle yapılmasıyla alakalı…

Bilindiği üzere ABD’deki ETF’ler nakit dönüşümlü olarak alınıp satılıyor. Yani bir yatırımcı elindeki Bitcoin spot ETF’ini sattığında dolar alıyor. Ancak Hong Kong’da, ETF’ler o varlığın kendisiyle değiştirilecek. Yani satış olduğu zaman, ödeme yine Bitcoin ya da Ether ile yapılacak. Nakit ile de alım yapılabilecek.

Bloomberg’e konuşan likidite sağlayıcısı şirket Wintermute’un kurucularından Evgeny Gaevoy, “Varlık geri ödemeli olan bu ETF’ler, kripto dünyası için tabii ki daha iyi olacak. Ayrıca arbitraj fırsatı da verecektir” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl