Kripto borsası BKEX çekim işlemlerini durdurdu: Para aklama hareketleri var

Britanya'ya bağlı olan Virjin Adaları merkezli kripto para borsası BKEX, platformdaki çekim işlemlerini durduğunu açıkladı. Borsadan yapılan duyuruda, bazı kullanıcıların fonlarının para aklama işlemlerinde kullanıldığının görüldüğü belirtildi.

hack-hacker (1)

Atlas Okyanusu’ndaki kıyı bankacılığı ülkelerinden Virjin Adaları’na bağlı olan BKEX borsası çekim işlemlerini durdurdu. Yapılan açıklamada bazı kullanıcıların para aklama işlemleri yaptıklarının tespit edildiği ve polisle birlikte koordineli biçimde kanıt toplama sürecinin başlatıldığı belirtildi.

Daha çok türev işlemler konusunda hizmet veren borsa, çekimlerin ne zamana kadar askıya alındığı konusunda ise detaylı bilgi henüz vermedi.

1200’den fazla kripto paranın listelendiği ve madencilik ile P2P hizmetlerinin de verildiği borsadan yapılan açıklamada ayrıca “Süreç boyunca şeffaf kalacağız ve sürekli olarak açıklamalarla, bilgilendirmelerde bulunacağız. Müşteri hizmetlerimiz soruları cevaplama konusunda hazırlıklıdır” denildi.

Bilindiği üzere kıyı bankacılığının yapıldığı ada ülkelerinde para aklama faaliyetleri uzun yıllardır yapılıyor ve bu ülkeler genelde “vergi cenneti” olarak nitelendiriliyor. Özellikle vergi oranı çok yüksek olan ülkelerde bulunan birçok varlıklı aile ve zengin iş insanı buralarda kurdukları paravan şirketler vasıtasıyla paralarını aklayabiliyor.

Kripto paralar da, para aklama işlemlerinin kolay yapılabilmesi açısından bir yol olarak gözükse de, hem zincir üstü verilerle hem de borsaların KYC sistemleri vasıtasıyla, suçluların rahatça yakalanmaları sağlıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl