Güney Asya’da kriptonun en çok yayıldığı ülkeden 9 büyük borsaya engel geliyor

Kripto para adaptasyonunun Güney Asya'da en fazla olduğu ülke olarak konumlanan Hindistan'da regülatör kurum Finansal İstihbarat Birimi (FIU), ilgili bakanlıktan Binance, Huobi, Bitfinex ve Kraken'in de dahil olduğu birçok borsanın sitesine erişimi engelleme talep etti.

Kripto paralara olumsuz bakan yönetimiyle bilinen ve geçtiğimiz sene %30’luk vergi kuralını yasalaştıran Hindistan’da regülatör kurum Finansal İstihbarat Birimi (FIU), Binance, Huobi, Kucoin ve Kraken gibi borsaların sitelerine erişimi engellemek istediğini belirtti. Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na sunulan talep 9 büyük borsayı kapsıyor.

Şüpheli mali faaliyetleri düzenleyen bu regülatör, borsaların, kuruma gerekli kayıtları yaptırmadığını ve bu nedenle de kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele düzenlemelerine uymadığını belirtti.

“Kullanıcılar daha çok bu borsaları kullanıyor”

Kurum; Binance, Kucoin, Huobi, Kraken, Gate.io, Bittrex, Bitsamp, MEXC Global ve Bitfinex borsalarının sitelerine erişimi engelleme talebini de bakanlığa resmen iletti.

Yapılan açıklamada ayrıca şu ana kadar 31 şirketin de ilgili konularla ilgili kuruma kayıt yaptırdığı bilgisi verildi. Buna rağmen kripto para yatırımcılarının çoğunun da, bu kayıt yaptırmayan borsaları kullandıkları ifade edildi.

Kripto paralara karşı olan tutumuyla bilinen Hindistan başbakanı Narendra Modi, geçtiğimiz aylarda ülkesinde düzenlenen G-20 zirvesinde, kripto paraların küresel çapta hazırlanacak olan kurallarla regüle edilmesi gerektiğini ve kontrol altına alınmasının daha iyi olacağını söylemişti.

Hindistan, son yıllarda kripto para benimsenmesinin en çok olduğu Güney Asya ülkesi olarak önplana çıkmıştı. Hindistan’ın ardından Pakistan ve Tayland geliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl