Haziranda kripto borsalarının hacmi arttı: Binance açık ara lider

ABD SPK'sı olan SEC başta olmak üzere birçok regülatörün kıskacında olan Binance, açık ara en büyük borsa hacmine sahip olmaya devam ediyor. Haziran ayı rakamları merkezi borsalardaki hacimlerin mayısa göre arttığını gösterirken, Binance de tüm borsaların toplamından bile daha fazla hacim elde etti. Binance'in web sitesine en çok girilen ülkelerde ise Türkiye ikinci sırada...

Mayıs ayını göreceli olarak sessiz geçiren merkezi kripto para borsalarında haziranda ise işler daha iyiydi. Uzakdoğu medyasından Wu Blockchain’in Coingecko’dan alarak düzenlediği verilere göre, merkezi borsalardaki hacim mayısa oranla haziranda yaklaşık %10.4 artış gösterdi.

En çok yükselen BitMart, en büyük Binance…

Mayıs ile haziran arasında en çok spot hacim yükselişi yaşayan borsa BitMart oldu. Yüzde 61’lik yükselişi takip eden diğer borsa ise %48 ile Upbit’ti. Bybit borsası da yüzde 35 hacim artışı gördü. Ancak her borsada yükseliş olmadı. Hakkında birçok dedikodunun çıktığı Crypto.com hacmi, haziranda mayısa göre, %18 düştü. Huobi’de yüzde 17, Bitmex’te de %5’lik düşüşler yaşandı.

Vadeli işlem hacimlerindeki yükseliş ortalaması da spot hacimler gibi yüzde 10’du. Burada en çok hacim artıran borsalar ise Bitmart (%46), Deribit (%15) ve Kucoin’di (%14). Vadeli işlemlerde en çok kayıp yaşayan borsa spotta olduğu gibi Crypto.com’du (%29).

Her şeye rağmen Binance yükselişte…

Mayıs ayında 218 milyar dolarlık spot hacmi yakalayan Binance için bu rakam haziranda ise 233 milyar dolar oldu. Yani açılan davalara ve yaşanan birçok olumsuz olaya rağmen Binance borsası spot hacim rakamlarını artırmayı başardı.

En çok hacme sahip olan ikinci sıradaki borsa da Upbit oldu. Güney Kore merkezli borsanın haziran spot hacmi 35.9 milyar dolardı. Üçüncü sırada 31 milyar dolar ile OKX, 4. sırada ise SEC ile sorun yaşayan bir başka borsa olan Coinbase vardı. Coinbase’in haziran spot hacmi de yaklaşık 28.7 milyar dolar oldu. Binance, tüm borsaların hacminin toplamından daha fazla spot hacmi elde etmeyi de başardı.

Binance’te Türkiye detayı…

Verilerde merkezi borsaların internet sitesi trafiklerinin de yüzde 8 oranında düştüğü görülüyor. Türkiye’den en çok giriş yapılan borsa web sitelerinin de Binance, MEXC ve Bitget olduğu görülüyor.

Dünyanın en büyük borsası Binance’e giriş yapılan ülkeler arasında Rusya birinci, Türkiye ikinci ve Arjantin de üçüncü sırada… Üç ülkenin de ekonomik krizde olması ve yüksek enflasyon sıkıntısı yaşaması da dikkat çekiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl