Kripto borsası GDAC,15 milyon dolar çaldırdı: 60 Bitcoin ve 350 Ether

2022 yılında 3 milyar dolar değerden fazla kripto paranın çalındığı endüstride 2023 yılı da hack olaylarıyla başladı. Son olarak ise Güney Kore borsası GDAC, hacker'lara 15 milyon dolarlık kripto kaptırdı.

Kripto hacker’ları bu kez Güney Kore merkezli GDAC borsasını hedef aldı. Saldırganlar, pazar gününü pazartesiye bağlayan gece borsadan yaklaşık 15 milyon dolarlık (20 milyar Kore won’u) kripto para çalmayı başardılar.

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre, borsanın toplam varlıklarının %23’üne tekabül eden çalınan kripto paralar arasında 60 adet Bitcoin ile 350 Ether de bulunuyor.

GDAC borsasından yapılan açıklamada, çalınan fonların hem yerli hem de yabancı kripto para borsalarına taşındığının görüldüğü ve konuyla ilgili olarak birçok borsayla temasa geçildiği belirtildi. Borsa ayrıca platform üzerindeki çekme ve yatırma işlemlerini de askıya aldı.

2022 yılında 3 milyar dolarlık hack olayı yaşanırken, bunların en büyüğü ise mart ayındaki 625 milyon dolarlık Axie Infinity saldırısıydı. Dün de merkeziyetsiz finans protokolü SushiSwap’tan 3.3 milyon dolar çalınmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı yapılan saldırıların arkasında daha çok Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubunun olduğunu öne sürmüş ve bu sebeple de Ethereum mikseri Tornado Cash’e yasak getirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl