Kripto borsası EDX Markets bugün açılıyor: WSJ

Geçtiğimiz sene ekim ayında resmen açıklanan ve arkasında fidelity, Citadel, Paradigm ve Charles Schwab gibi devlerin olduğu kripto para borsası EDX Markets'ın bugün faaliyetlerine başlayacağı belirtildi.

Finans dünyasının büyük şirketleri Citadel Securities, Fidelity Investments ve Charles Schwab tarafından desteklenen ve geçtiğimiz sene açıklandığında büyük ses getiren EDX Markets’ın operasyonlarına bugün başlayacağı belirtildi.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre; ilk etapta 4 kripto para listeleyecek olan borsa, resmi açıklamayı bugün yapacak. Platformda ilk olarak Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash ve Litecoin sunulacak.

Kripto paralarla fiat paraların rahatlıkla alınıp satılabileceği bir platform olan EDX, aynı zamanda saklama hizmetlerini de kendisi sağlamayacak ve anahtar kelimeler vasıtasıyla kullanıcılara bırakacak.

Takas, platformun dışında olacak

Kripto ve fiat para değişimine izin verecek olan platform bu işlemleri ise kendi bünyesinin dışında yaptıracak. Bu senenin sonuna doğru bir takas platformu da kurmayı planlayan şirket, o zamana kadar üçüncü taraf olarak bankaları ve kripto saklama şirketlerini kullanacak.

Asıl hedef kurumsal yatırımcılar…

EDX’in özellikle müşteri fonlarını kendi tutmama tercihi, güvenlik endişelerini ve çıkar çatışmalarını ortadan kaldırmaya yönelik bir adım olarak görülmüştü. Şirket ayrıca direkt olarak küçük yatırımcıya hizmet veremeyecek ve kurumsal yatırımcıları hedef alacak. Yine de perakende müşterilere hizmet veren aracı kurumların müşterilerinin alım ve satış emirleri de platform üzerinde yer alabilecek. Sonuç olarak dolaylı yoldan küçük yatırımcıya da hizmet verilmiş olacak.

Haberi yapan Wall Street Journal ayrıca EDX’in, bünyesinde birçok borsa barındıran Miami International Holdings şirketi başta olmak üzere birçok firmadan yatırım alacağını da belirtti.

SEC’nin Binance ve Coinbase’e karşı açtığı davaların olduğu bir dönemde böyle bir açılışın olması da dikkat çekiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl