Kripto borsası Gemini’dan DCG açıklaması: 630 milyon doları ödemediler

ABD merkezli kripto para borsası Gemini, Digital Currency Group (DCG) şirketinin, Genesis'e verilen bir krediden kaynaklı 630 milyon dolarlık ödemesini yapmadığını açıkladı. Şirket ödemenin geçtiğimiz hafta yapılması gerektiğini belirtti.

Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim firması olan Grayscale’in çatı şirketi ve aynı zamanda iflas açıklayan Genesis’ın de üst firması konumundaki Digital Currency Group’ta da işler yolunda gitmiyor.

Kripto sektörünün 2022 yılında yaşadığı iflaslar yüzünden zor zamanlar yaşayan şirket, Gemini borsasına göre artık ödeme yapamaz hale gelmiş olabilir.

Hatırlanacağı üzere Gemini bu ay başında yaptığı bir açıklamada da, DCG’nin önemli miktarda bir ödemesi bulunduğunu ve bu paranın ödenmemesi durumunda şirketin taahhütlerini yerine getiremeyecek duruma düşebileceğini duyurmuştu. İşte bugün yapılan bir açıklamada Gemini borsası, DCG’nin geçen hafta vadesi dolan 630 milyon dolarlık bir ödemesini yapmadığını duyurdu.

“Hoşgörülü davranmak istiyoruz”

Winklevoss ikizleri liderliğindeki borsa, alacaklıların bulunduğu komiteyle birlikte şu anda temerrüdü önlemenin bir yolunu araştırdığını ve ilk olarak DCG’ye müsamaha gösterme olasılığını değerlendirdiğini belirtti:

“Görüşmeler, DCG’nin uzlaşmaya dayalı bir anlaşma için iyi niyetli olup olmadığına göre ilerleyecek. Eğer olumlu adımlar atılamazsa yeniden organizasyon planının değiştirilmesini isteyeceğiz ve bunu DCG’nin bir dahli olmadan, bağımsız olarak talep edeceğiz”

1.1 milyar dolarlık kripto talep ediliyor

Gemini borsası açıklamasında ayrıca, Genesis’in geri göndermeyi reddettiği 1.1 milyar dolarlık kripto paralar için de “Gemini Sahiplik Talebi Programı”nı başlatacağını duyurdu.

Borsa, Genesis’in 232 bin kullanıcıya ait olan kripto paraları geri göndermeyi reddettiğini ve bu fonların Gemini Earn programına ait olduğunu belirtiyor.

Bilindiği üzere Gemini Earn, borsanın yüksek getiri sağlama hizmetiydi ve bu getiri Genesis üzerinden sağlanıyordu. FTX iflasının yaşanması ve piyasada yaşanan panik, Genesis’in de bu fonları dondurması kararıyla sonuçlanmıştı.

Daha sonra Gemini borsası, DCG CEO’su olan Barry Silbert’ı dava edeceğini belirtmiş ancak taraflar şubat ayında bir plan konusunda “prensipte” anlaşmaya varmışlardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl