Kripto borsası kurucusunun 8 yıl hapsi istendi: 70 milyon $ dolandırıclık iddiası

Kripto paralara olan ilginin en yüksek olduğu ülkelerden Güney Kore'nin en büyük borsalarından biri olan Bithumb'ın kurucusu için açılan davada savcılar 8 yıl hapis talep etti. Savcılar 70 milyon dolarlık bir dolandırıcılık yapıldığını iddia ediyorlar.

Güney Kore’nin en büyük borsalarından biri olan Bithumb’ın kurucusu ve eski yönetim kurulu başkanı için 8 yıl hapis talep edildi. Daha önce başlayan ve 70 milyon dolarlık dolandırıcılık yapıldığı iddia edilen davada, kurucu Lee Jung-hoon’un yatırımcıları bilerek kandırdığı belirtiliyor.

Yonhap haber ajansının geçtiği bilgiye göre dava 2018’de yaşanan Bithumb’ın satın alınma sürecine kadar uzanıyor.

Token hiçbir zaman listelenmedi

Singapur merkezli BK Group’un Bithumb’ı satın almak istemesiyle birlikte, anlaşma çerçevesinde, Lee Jung-hoon’un 25 milyon dolar değerinde BXA token’ını BK Group’a ayırdığı belirtiliyor. Daha sonra satın alım prosedürlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte token’ın değerinin artacağı belirtilirerek bu token’lar çok daha yüksek bir fiyata yatırımcılara satıldı. 25 milyon dolarlık BXA token’ları için yatırımcılar toplamda 45 milyon dolar ödediler. Ancak bu token’lar hiçbir zaman Bithumb’da listelenmedi ve yatırımcılar çok ciddi zarara uğardılar.

Dava dosyalarına göre BK Group’un sahibi olan Kim Byung Gun da, Bithumb’ı birlikte yönetmek için 100 milyon dolar ödeme yaptı.

Mahkeme heyeti ayrıca, BK Group’un sahibi olan Kim Byung Gun’un da mağdur tarafta olduğunu ve kendisine herhangi bir dava açılmadığını da duyurdu. bunun sebebi ise, yatırımcıların Kim’e de dava açmasıydı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl