Çin’de kripto madenciliği yapan bir kişi ömür boyu hapse mahkum edildi

Eski bir Komünist Parti yetkilisi olan Yi Xiao adlı kişi, içinde kripto para madenciliği yapmak da olan çeşitli suçlardan ötürü ömür boyu hapis cezası aldı.

hapis

Çin mahkemelerinden bir tanesi bugün eski bir Komünist Parti yetkilisine ömür boyu hapis cezası verdi. Yi Xiao adlı kişinin, içinde kripto para madenciliğinin de olduğu çeşitli yasa dışı hareketlerde bulunduğu belirtildi.

Jiangxi şehrinde kripto madenciliği yapan bu kişinin, kendi politik gücünü kullanarak madencilik faaliyetlerini geliştirdiği ve büyüttüğü belirtiliyor. Parti yetkilisinin 1.7 milyon dolara tekabül edecek şekilde Çin yuanıyla rüşvet aldığı da ifade edilirken, rüşvetler karşılığında bazı şirketlere bu konuda yardım ettiği hatta madenciliği de devlet imkanlarıyla yaptığı belirtildi.

2017 ilâ 2021 yılları arasında yapılan madencilik faakliyetleriyle kamuyu ve halka ait olan mülkleri zarara uğrattığı dile getirilen yetkilinin tüm kişisel mal varlığına da el konuldu.

2021’in mayıs ayında kripto paralara karşı duruşunu iyice artıran Çin, aynı yılın eylül ayında ise madencilik de dahil tüm kripto para faaliyetlerine yasak getirmişti. Yasaklara rağmen Çin’de hala önemli miktarda kripto para madenciliği yapıldığı ve özellikle merkeziyetsiz finans uygulamalarının kullanıldığı görülüyor.

Çin’in dünyadaki hash rate sıralamasında hala ciddi bir orana sahip olması da, madenciliği ülkede devam ettiğinin en büyük göstergelerinden bir tanesi…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl