Kripto yasağı olan Çin’de yapay zeka önlemleri de geliyor: Regülatör açıkladı

Son dönemde hem teknoloji geliştirmeleri hem de askeri açıdan ABD'ye "kafa tutmasıyla" ön plâna çıkan Çin'de siber güvenlik regülatörü CAC, yapay zeka hizmetleri konusunda şirketlerden aldıkları önlemleri kurumla paylaşmalarını talep etti.

Özellikle Microsoft’a bağlı olan OpenAI şirketinin çıkardığı ChatGPT’nin çılgınlık seviyesinde ilgi görmesi, devlet kurumlarını da bir dönem kriptoda olduğu gibi harekete geçirdi. Yapay zeka konusunda ABD’yle mücadele için birçok adımın atıldığı Çin’de de siber güvenlikten sorumlu regülatör kurum CAC, şirketlerden güvenlik önlemlerini kendileriyle paylaşmasını talep etti.

“Sosyalist değerlerle uyumlu olmalı”

CAC açıklamasında Çin’in yapay zeka geliştirmelerini desteklediği ancak, özellikle veri kullanımı ve yazılımlar konusunda dikkat edilmesi gerektiği belirtildi ve “Çin, yapay zeka geliştirmelerini desteklemektedir. Ancak yazılımların güvenli olması, veri kaynaklarının tehdit oluşturmaması önemlidir. Ayrıca yapay zeka geliştirmeleri ülkenin sosyalist değerleriyle de uyumlu olmalıdır” denildi.

Çinli devler sahneye çıkıyor

Bilindiği üzere son dönemde ChatGPT konusunda önemli tartışmalar yaşanmış ve program İtalya’da geçici süreliğine olsa da yasaklanmıştı. Alibaba, SenseTime ve Baidu gibi birçok Çinli dev şirket de, yapay zeka geliştirmelerini kısa süre önce tanıtmışlardı. Çinli şirketler Google’ın Bard’ı ve OpenAI’ın ChatGPT’si ile mücadele konusunda önemli geliştirmeler yaparken, son olarak Alibaba, Tongyi Qianwen adındaki modelini tanıtmıştı. Türkçe tercümesi “binlerce sorudan çıkan doğru” olan model, alışveriş önerilerinden görsel yaratmaya, toplantılardan özet çıkarmadan e-mail yazmaya kadar birçok hizmet sunuyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay da bir başka Çinli dev Baidu, Ernie adındaki yapay zeka programını tanıtmıştı. Matematik problemlerini çözmeden, yabancı dil öğretmeye kadar hizmetler sunan Ernie’nin hala tam anlamıyla hazır olmadığı belirtilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl