Kripto trader’ları DEX’lere akın etti: En büyük etken “meme token” çılgınlığı

Merkezi borsaların işlem hacimleri tarihin en düşük seviyelerinde gezerken, DEX'ler yani merkeziyetsiz borsalarda ise durum neredeyse tam tersi şekilde ilerliyor. Rakamlar, DEX'lerin CEX'e göre işlem hacmi oranının ATH yaptığını gösteriyor.

hack (3)

Kasım ayında yaşanan FTX iflası merkezi borsalara olan güveni azaltırken, son aylarda fiyatların durağan şekilde hareket etmesi de işlem hacimlerini tarihi seviyelere kadar indirdi. Ancak merkeziyetsiz borsalarda ise tam tersi bir durumun söz konusu olması dikkat çekiyor.

The Block’un araştırmasına göre, merkezi borsaların işlem hacimlerinin 7 günlük hareketli ortalaması bu hafta yılın en düşük seviyesine inerken, DEX’ler olarak bilinen merkeziyetsiz borsalarda ise rakam, nisan ayı seviyelerinde yer alıyor. The Block’un, DEX’lerin CEX’lere oranla hacimlerini incelediği grafik %20 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Meme coin’lerde yavaş mı kaldılar?

Uzmanlar bu dönemde özellikle DEX’lerin öne çıkma sebebi olarak, merkezi borsaların PEPE, WOJAK ve ORDI gibi meme coin’leri listelemede yavaş kalmasını gösteriyor. Nisan ayında oluşan büyük ilgi merkezi borsaların dikkatini çekmemişti. Binance, PEPE’yi kısa süre önce listelerken diğer coin’lerde ise harekete geçmedi. Coinbase de yine hiçbir meme coin’i listelemeyerek bu çılgınlığa uzak durdu.

İşte bu sessizlik, trader’ların merkeziyetsiz borsalara akın etmesini sağladı. Özellikle 5 Mayıs günü Ethereum tabanlı DEX’lerde sadece PEPE hacmi 600 milyon doları aşmayı başardı.

Öte yandan Binance ve Coinbase’in sessiz kaldıkları bu dönemin ardından Huobi, Gateio, OKX ve Kucoin gibi büyük diğer borsalar bu meme token’ların çoğunu, geç de olsa listelediler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl