Kripto ürünleri geçtiğimiz hafta ikinci en büyük yatırımı gördü

Kripto ve dijital varlık ürünleri geçtiğimiz hafta, tarihinin en büyük ikinci net yatırımlarını aldılar. Ürünler 1.84 milyar dolarlık net giriş görürken, ABD ETF'leri sektörü domine etti. Haftalık işlem hacimleri de 30 milyar doları aştı. Yatırım girdisinin yüzde 94'lük kısmı ise Bitcoin ürünlerine geldi. XRP ve Chainlink fonlarındaki artış da önemli detaylardandı.

ETF’lerle birlikte adeta şaha kalkan dijital/kripto varlık yatırım ürünleri geçtiğimiz hafta, tarihinin en yüksek girişlerini gördü. Rakam, net 1.84 milyar dolara ulaştı.

Yönetim altındaki varlıklar da rekora koşuyor

Bitcoin gibi fon şirketlerinin yönetimi altındaki kripto ürünlerinin toplam değeri de rekora doğru gidior. Fiyatların artmasıyla beraber küresel terminolojide AUM olarak da bilinen “yönetim altındaki varlıklar”ın toplam değeri 82.5 milyar dolar oldu. Bitcoin’in son rekorunun görüldüğü 2021’in kasım ayında bu rakam 86 milyar dolardı.

XRP ve Chainlink radarda

Bitcoin 1.7 milyar dolar ile yine bu alanı domine ederken, Ethereum da net 84.7 milyon dolarlık yatırımlar gördü. Altcoin fonları da, fiyatların yükselmesiyle birlikte yatırımcıların radarına girmeye başladı. BNB fonlarına 400 bin dolar, Litecoin fonlarına 1.2 milyon dolar girdi. Bu anlamda uzun süredir ortalarda gözükmeyen LINK fonlarına 1.6 milyon dolar, XRP fonlarına ise 2.5 milyon dolarlık net girişler oldu.

Solana’dan uzun süre sonra büyük çıkış

Aylardır çok ciddi yatırımlar alan Solana fonlarından ise 12 milyon dolarlık çıkışların olması dikkat çekti. “Short Bitcoin” fonlarına 22 milyon dolar net yatırım olurken, Grayscale’in haftalık satışı 1.4 milyar dolara geldi. Bu rakamın 1.1 milyar dolarlık kısmı ise perşembe ve cuma günleri oldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl