Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

8 milyon dolarını kaptırdı, kripto para borsalarını dava etti

Tüm dünyada son dönemde artan "aşk dolandırıcılığı" olaylarına bir yenisi daha eklendi. İnternet üzerinden tanıştığı bir erkek tarafından dolandırılan 25 yaşındaki ABD'li bir kadının 8 milyon doları çalındı. Genç üniversite öğrencisi, gerçek ismini bile bilmediği dolandırıcının yanı sıra Binance ve Poloniex borsaları ile işlemlerin yapıldığı iki bankaya da dava açtı.

Dünyada internet üzerinden tanışan kişilerin birbirlerini dolandırmaları, özellikle kolay şekilde alınıp gönderebilen kripto para teknolojisiyle daha da arttı. Son olay ise ABD’den geldi. 25 yaşındaki Divya Gadasalli, 8 milyon dolar dolandırıldı.

Yüzünü bile görmedi

Gadasalli, Bloomberg‘e verdiği röportajda babasının başarılı bir kardiyolog olduğunu ve kendi kızı için biriktirdiği bu büyük miktarda parayı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını belirtti. 25 yaşındaki ABD’li kadın, kendisini dolandıran kişiyi birebir olarak hiç görmediğini, adının ise Jerry Bulasa olduğunu söyledi. Ancak bu isim, muhtemelen dolandırıcının gerçek ismi değil.

FBI’ın verdiği rakamlara göre bu tür “aşk dolandırıcılıkları” 2021 yılında %60 oranında arttı ve 2020’de 429 milyon dolar olan toplam rakam 2021’de 956 milyon dolara kadar yükseldi.

Babası öldürülmüştü

Gadasalli, “Burada aslında en üzüldüğüm nokta babamın o parayı biriktirebilmek için neler yaşadığını bilmek… Şu anda kullanılmış ve kalbi kırık şekilde kalmış durumdayım” dedi. Gadasalli’nin babası Teksas’ta başarılı bir kardiyologtu ancak dolandırıldığını iddia eden bir arkadaşı tarafından 2015’te vurularak öldürülmüştü. İşte Gadasalli’nin kaybettiği para, babasından kalan bu 8 milyon dolardı.

“Ailen için kahraman olabilirsin” dedi

Gadasalli’yle arkadaşlık uygulaması Tinder üzerinden tanışan ve adının Jerry Bulasa olduğunu belirten dolandırıcı, New York’lu olduğunu ancak Hong Kong ve Barselona gibi şehirlere de gittiğini söyledi. Bir süre sonra Whatsapp’tan konuşmaya başlayan ikiliden Bulasa, karşı tarafın kendisine güvenmesini sağladı. Dolandırılan genç ABD’li kadın, ailevi sorunları anlatmaya başladı ve sonunda Bulasa, “Ailen için kahraman olmak, finansal özgürlüğünü kazanmak ister misin? Sana hayatında görebileceğin en inanılmaz şeyi tanıtacağım” gibi sözlerle Gadasalli’yi kandırdı.

Önce 10 bin, daha sonra 200 bin dolar gönderdi

Dolandırıcının süslü sözlerinden ikna olan Gadasalli, Bulasa’nın “bir arkadaşının” banka hesabına önce 10 bin dolar, birkaç gün sonra 86 bin dolar ve yine birkaç gün sonra da 200 bin dolar yolladı. Ancak farklı isimlerdeki bu “arkadaşlar”ın da gerçekten var olup olmadıkları bilinmiyor. Dolandırılan kadın bu isimler ve bankalar hakkında da dava açtı.

İlk başta bankadan parasını çekebildi

Gadasalli, kendisine en çok güven veren olayın, banka hesabında gördüğü kârını çekebilmek olduğunu söylüyor ve “Banka hesabımda parayı gördüm ve onu çektim. Gerçek nakit olarak çekmek bana güven vermişti” ifadesini kullanıyor. Daha sonraki günlerde de, para çekebilme durumu devam etti. Dolandırılan kadın, ayda 30 bin dolara kadar kâr payı çekebiliyor ve bu parayı annesine veriyordu.

“Kendin yapma, ben sana yardım ederim”

Jerry Bulasa adındaki dolandırıcı artık dolandırılan kadına güven vermişti. Gadasalli ise birkaç kere işlem yapmayı denediğini ancak zamanlamasının iyi olmaması sebebiyle para kazanamadığını düşündüğünü söyledi. Bulasa’ya bu konuyu açan Gadasalli, “Bensiz işlem yapma. Ben tecrübeliyim. Sana yardımcı olurum” cevabını aldı.

Daha sonra… Daha fazla para gönderdi

Tüm bu konuşmalar Gadasalli’ye daha fazla güven veriyordu. Ve en sonunda, karşı tarafa daha fazla para gönderme konusunda ikna oldu. Tüm bunlar yaşanırken, ikili hala gerçekten bir araya gelmemişler, hala çevrim içi olarak görüşmeye devam ediyorlardı.

Önce 3, daha sonra 6 milyon dolara çıktı

Gadasalli, sahte bi websitesi üzerinden dolandırıcıların oyunlarıyla karşılaşırken, gönderdiği para önce 3, daha sonra 6 milyon dolara çıktı. Hatta bu paraları gönderdiğinde bile hala aylık 60-70 bin dolar civarında bir kâr payını bankadan çekebiliyordu. Ancak bir süre sonra, sahte websitesi üzerinde olan sahte şirket, vergi adı altında fazladan bazı meblağlar istemeye başladı.

Gadasalli parasını eskisi gibi çekemedi ve şirketin yine sahte olan müşteri hizmetleri de kendisine artık mantıksız cevaplar vermeye başlamıştı. Şüphelenen ve konuyla ilgili makaleler okumaya başlanan Gadasalli, olayın nereye gittiğini anlamaya başlamıştı.

Dava celbini yolladı ve “LOL” cevabı aldı

Gadasalli, Bulasa ile konuşmanın tek yolunun Whatsapp olduğunu biliyordu. Ona sonunda dava celbini yolladı ancak aldığı cevap, çevrim içi konuşmalar esnasında kullanılan “kahkahayla gülmek” anlamına gelen kısaltma olan “LOL” kelimesiydi. Ve dolandırıcı, bu mesajın ardından Whatsapp hesabını kapadı.

Binance kabul etmedi

Gadasalli’nin dava açtığı kurumlardan biri de Binance borsasıydı. 20 Nisan’da dava hakkında yanıt veren Binance, Gadasalli’nin davasını reddetmek için harekete geçtiğini belirtti. Kripto borsası, Gadasalli’nin dolandırıcılığa yataklık ettiği iddiasının “spekülasyon ve iddialardan başka bir şeye dayanmadığını” duyurdu. Poloniex ise bu konuda sessiz kalmayı tercih etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl