Hem aşk hem de kripto ile kandırılan mağdur, 9.2 milyon dolar kaybetti

ABD'nin Minnesota eyaletinde tarihin en büyük kripto para dolandırıcılıklarından biri yaşandı. Aralık ayından hazirana kadar geçen süreçte, sosyal medya vasıtasıyla kandırılan bir kişi hem kripto para yatırımı yaptığını hem de karşısındaki gizemli "kadın" ile bir birliktelik yaşayacağını düşündü. Mağdur olan kişi toplamda 9.2 milyon dolarını kaybetti.

scam

Kripto para endüstrisinde hack saldırıları kadar yatırımcıların duygularını ve psikolojilerini manipüle etme olayları da çok fazla yaşanıyor. Son yaşanan bir dolandırıcılık olayı ise uzun zaman unutulmayacak cinstendi.

21 işlemde 9.2 milyon dolar gönderdi

ABD’nin Minnesota eyaletinde yaşayan ve ismi açıklanmayan bir kişi, kendi isteğiyle bir dolandırıcıya 100 bin dolar ilâ 2 milyon dolar arasında değişen miktarlarda para gönderdi. 21 kez yapılan işlemler sonunda aralık ayından hazirana kadar geçen süreçte toplam gönderilen para ise 9.2 milyon dolardı.

LinkedIn’den ulaştı, karısından boşanmaya ikna etti

İsmi açıklanmayan ve evli olan kişiye, daha çok iş dünyasının kullandığı bir sosyal medya platformu olan LinkedIn’den mesaj atan gizemli dolandırıcı, önce kripto yatırımlarına yüksek getiri vadetti. Yavaş yavaş kandırdığı adamın aklını duygusal anlamda da çelmeye başlayan bu “kadın”, bir süre sonra adamı karısından boşanmaya da ikna etti.

Karısına söylemeden birikimleri dolandırıcıya gönderdi

Evli olan ve karısından boşanmaya ikna olan adam, eşiyle birlikte yıllardır yaptığı birikimi ona haber vermeden dolandırıcıya gönderdi. Para haziran ayında toplamda 9.2 milyon dolar oldu. Adam, gizemli kadına gönderdiği paraların “Coinrule-web3.” adlı bir fona yatırıldığını düşünüyordu. Dolandırıcı da, belli oranda yüksek faizler olarak gösterdiği paraları adama göndermeye başladı ve böylece adamı ikna etti.

Düzenli gelir elde eden adam, dolandırıcıya her geçen gün daha fazla para göndermeye başladı.

En sonunda ise ismi açıklanmayan adamın karısı, olanların farkına vardı ve polise gitti. Kocasının son 6 ayda birikim hesaplarını boşalttığını söyleyen kadının şikayetiyle paniğe kapılan koca, tüm kârını çekmek istedi ancak dolandırıcı da ondan 2.8 milyon dolarlık bir ödeme daha talep etti. Bu ödeme olmayınca da dolandırıcı ortadan kayboldu.

“Bu kadar büyüğünü görmemiştik”

Konuyla ilgili konuşan eyalet başsavcısı Keith Ellison, “Bu kadar büyük bir kripto dolandırıcılık vakası eyalette hiç yaşanmamıştı. Bu kadarını görmemiştik” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl