Kripto dünyası ABD istihdam verilerini bekliyor

Bu hafta ABD'de açıklanan ve Bitcoin'de yükseliş getiren açık iş sayısı rakamlarının ardından bugün de iş piyasasıyla ilgili çok önemli veriler kamuoyuna duyurulacak. ABD'deki tarım dışı istidam verileri, özellikle kısa vadede Bitcoin fiyatında volatilitenin artmasına sebep olabilir.

abd borsaları kaçta açılıyor

Hem kripto hem de geleneksel finans dünyası bugün TSİ 15.30’da ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verilerini bekliyor. Nisan ayındaki istihdam rakamı 175 bin iken, bugün açıklanacak olan mayıs rakamının ise 185 bin olması bekleniyor.

Bitcoin’deki yükseliş devam edecek mi?

Tarım dışı itihdam rakamlarının bekleneden düşük gelmesi, Bitcoin’in bu haftaki yükseliş hareketini güçlendirebilir. Rakamın beklentilerin altında olması, piyasalar tarafından ekonominin soğumaya devam ettiğinin bir göstergesi olarak okunacağı için Bitcoin’in de içinde olduğu riskli varlıkların yükselişi görülebilir.

Bilindiği üzere Fed, faiz oranlarında indirime gitmek için ekonominin soğumasını ve bu sayede de enflasyonun %3’ün altına inmesini bekliyor. Fed uzun süredir enflasyon hedefinin yüzde 2 olduğunu ve bu konuda taviz vermeyeceğini ifade ediyor.

Ekonominin soğuyup soğumadığıyla ilgili bir başka önemli gösterge de işsizlik oranı olacak. Mayıs ayına ait işsizlik oranı beklentisi de yıllık bazda %3.9 olarak belirtildi.

Bu hafta içi ABD’de açık iş sayısı (JOLTS) rakamları son 3 senenin en düşük seviyesinde açıklanmış ve bu durum, Bitcoin’in 69 bin dolardan 70 bin doların üzerine çıkmasını sağlamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl