Kripto dünyasının gözü bu davada: Coinbase – SEC duruşmasında neler oluyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Coinbase’e açtığı davanın ilk duruşması bugün görülüyor. Taraflar mahkemede karşı karşıya gelirken duruşma ilginç anlara sahne oluyor. Özellikle yargıç Katherine Polk Failla’nın SEC’ye yönelik şimdiye kadarki tutumu dikkat çekici bulunuyor.

SEC, Coinbase’i yatırım sözleşmesi niteliğinde olan en az 13 kripto paranın kayıt dışı şekilde alım satımını sağlamakla suçluyor. Dava dilekçesinde söz konusu kripto paralar SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO olarak belirtiliyor. Kurum, bu argümanı mahkemede de tekrarladı. SEC avukatı, buna ilişkin savunmasında Terra davasında mahkemenin aldığı karara atıf yaptı. Yargıç Failla ise SEC’nin eski yöneticilerinden Bill Hinman’ın bir token’ın kendi başına bir yatırım sözleşmesi olamayacağı görüşünü hatırlattı. Failla, “Bunu söyleyen sayın Hinman değil miydi? Artık sizinle çalışmayan ama geçmişte içinizde yer alan kişi…” ifadelerini kullandı.

Yargıç, SEC avukatını adeta ti’ye aldı

Yargıç, SEC’ye şikayet dilekçesinde adı geçen token ihraççılarının menkul kıymet yasalarını ihlal edip etmediklerini sordu. Bunun üzerine SEC avukatı, “Tam olarak değil Sayın Yargıç” deyince Failla, durumu ti’ye alan bir cevap verdi:

“Size gülümsüyorum efendim çünkü arka masadaki arkadaşlarınız da (Coinbase avukatlarını kastediyor) aynı şeyi söylüyor ve neden burada olduğumuzu merak ediyorlar.”

İlk dakikalardan itibaren SEC’yi eleştiren bir tutum sergileyen Failla, DeFi uzmanlarının staking’in ne olduğunu ve cüzdanın ne için kullanıldığını açıklayan, gerçekten iyi bir görüş verdiğini belirtti ve bir kez daha SEC’yi yüklenerek “Kurumunkinden tartışmasız daha iyiydi.” dedi.

Failla ayrıca, SEC’nin yatırım sözleşmesi argümanının çok geniş kapsamlı olmasını eleştirdi ve kurumun bu bakış açısıyla koleksiyon ürünleri veya emtiaların da yatırım sözleşmesi olarak düzenlenmesini isteyebileceğini söyledi.

Yargıç Katherine Failla

Lummis’in sözlerini alıntıladı

Yargıç, SEC’ye bu davanın reddedilmesi gerektiğini söyleyen senatör Lummis’i neden dinlememesi gerektiği sorusunu da yöneltti ve “O rastgele bir senatör değil, bu alanla derinden ilgileniyor. Neden yanıldığını düşünüyorsunuz?” dedi. SEC avukatı ise bir senatörün görüşünün 90 yıllık menkul kıymet yasasını geçersiz kılmaması gerektiğini savundu. Buna karşılık olarak Failla, Lummis’in açıklamasını alıntılayarak “Şu anki menkul kıymet yasalarının mevcut piyasalara uygulanabildiği 90 yıllık iyi bir dönem geçirdik fakat şimdi elimizde yeni bir şey var.” dedi.

SEC’nin ardından Coinbase’e geçildi. Coinbase avukatı, “Borsada işlem gören tüm token’ların yatırım sözleşmesi olmadığı görüşünü benimsemiyoruz fakat bu dilekçede eksik olan gerçeklerin dile getirilmesi gerekiyor.” dedi. Coinbase avukatı, borsadaki token’ların bazılarının yatırım sözleşmesi niteliği taşıyabileceğini ancak kurumun dilekçede adı geçen 13 token’ın bu tanıma uymadığını kanıtlayamadığını ifade etti.

“Çok keskin sorular soruyor”

Öte yandan “MetaLawMan” olarak bilinen avukat James Murphy, duruşmaya ilişkin izlenimlerini anlattı. Murphy, yargıcın alışılmadık bir biçimde doğrudan avukatları sorguladığını, çok keskin sorular sorduğunu söyledi. Yargıcın Coinbase’i desteklemek için sunulan görüşlere defalarca atıf yaptığını vurgulayan Murphy, Failla’nın henüz hiçbir şeye karar vermediğini ve bu konularda açık fikirli olduğunu söylediğini de ekledi.

“Son derece zeki bir yargıç”

Bir başka avukat Jeremy Hogan ise “Yargıç Failla son derece zeki ve teknolojiyi, Ripple davasının yargıcı Torres dahil, şu ana kadar gördüğüm tüm yargıçlardan daha iyi anladığını gösterdi.” yorumunu yaptı.

Duruşma, Coinbase avukatlarının savunmalarıyla devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl