Ethereum cüzdanı El Chapo’nun çetesiyle bağlantılı çıktı

ABD Hazine Bakanlığı bünyesinde çalışan uzmanlar, Meksika'nın en büyük uyuşturucu çetesi olan Sinaloa Karteli üyesi bir kişinin kullandığı Ethereum cüzdanını yasaklılar listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, Jimenez Castro adındaki bir Sinaloa Karteli üyesinin Ethereum cüzdanını yasaklılar listesine aldı. Castro’nun ABD’ye fentanil maddesi sokulması için bu cüzdan üzerinden fon transferi yaptığı belirtildi.

Morfinden 50 ilâ 100 kat daha etkili bir uyuşturucu olan ve genelde büyük acılar çeken hastaların sakinleştirilmesi için kullanılan fentanil maddesi, uyuşturucu çetelerinin de en büyük kazanç kapılarından bir tanesi olarak biliniyor.

OFAC’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada Jimenez Castro’nun, ABD’deki kuryelere nakit paraları alma ve daha sonra çeşitli kripto cüzdanlarına bu paraları gönderme işlemeleri yapmaları talimatı verdiği belirtildi. Çete üyelerinin bu cüzdandan gelen paraları yeni fentanil üretiminde kullandıkları da ifade edildi.

Bilindiği üzere Sinaloa Karteli Meksika’nın en büyük uyuşturucu çetesi olarak biliniyor. Özellikle El Chapo olarak bilinen çetenin başı Joaquin Guzman 2017 yılında ABD’ye iade edilmiş ve burada ömür boyu hapis cezası almıştı.

ABD sınırına yakın bir bölge olan Sinaloa ve komşu bölgelerden ABD’ye milyarlarca dolarlık uyuşturucu sevkiyatı yapılıyor.

Uzmanlar, Joaquin Guzman hapiste olmasına rağmen çetenin ABD faaliyetlerinin hiçbir şekilde azalmadığını, hatta arttığını belirtiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl