Kripto ETP’lerine olan ilgi büyüyor: 380 milyon dolar yatırıldı

2021 yılının Kasım ayından bu yana 3.2 trilyon dolardan 1 trilyon doların altına inen kripto para piyasasındaki büyük düşüşe rağmen, borsa yatırım ürünleri vasıtasıyla bu sektöre yatırımın giderek artması gözlerden kaçmıyor. Sene başından bu yana kripto ETP'lerine giren para ise 379 milyon dolar oldu.

Fransız finansal teknoloji ve ETF takip şirketi TrackInsight, kripto para piyasalarındaki düşüşe rağmen yatırımların sektöre girmeye devam ettiğini belirtti ve çok önemli istatistikler ile rakamlar paylaştı. Kripto para yatırımcılarının bir bölümünün, diğer geleneksel yatırımcılara oranla, düşüşlerde piyasadan çıkmak yerine yatırımı tercih ettiğini belirten şirket kripto sektörünün bu anlamda diğerlerinden ayrıldığını aktardı.

2022’de 39 kripto ETP’i çıkarıldı

Varlık yöneticilerinin sektöre olan güvenlerinin, düşüşlere rağmen devam ettirdiğini belirten Fransız şirket, 2022 yılında toplamda 39 kripto para ETP’inin ortaya çıktığını aktardı. 2021’de ise bu rakamın 68 olduğu belirtildi. TrackInsight ayrıca içinde ETF’lerin de olduğu borsa yatırım ürünlerine 2022 yılının ilk gününden bu yana olan girişlerin de 379 milyon dolara ulaştığı bilgisini verdi.

Para girişlerine rağmen değerler düştü

Yatırımcıların VanEck Vectors Avalanche ETN’ine (VAVA) sene başından bu yana 26 milyon dolar aktardığı belirtilirken, bu ürünün değerinin ise yılbaşından beri tam %82’lik düşüş yaşadığı kaydedildi. Purpose Ether ETF (ETHH) ürünü de bu sene toplamda 176 milyon dolar toplamasına rağmen şu an sadece 42.5 milyon dolar değerde yer alıyor. CoinShares FTX Physical Staked Solana ETP (SLNC) ise 34.3 milyon dolarlık değere düşmüş durumda…

“Para girişleri şaşırtıcı bir durum”

Konuyla ilgili Financial Times’a konuşan ETF veri analitik şirketi VettaFi araştırma yöneticisi Todd Rosenbluth ise bu durumun şaşırtıcı olduunu belirterek, “Bu tür yüksek risk/yüksek gtiri ürünlerinde genelde para performansı takip eder. Bu yüzden yatırımlarınd evam etmesi bizim açımızdan şaşırtıcı bir durum. Artık insanlar işe yaramayan ürünlerden, işe yarayanlara geçiyor. Kripto paraların potansiyeline uzun vadede inanan kişiler var ve bunlar düşüşlerde parayı çekmek yerine biraz daha fazla yatırımı tercih ediyorlar” dedi.

13 trilyon dolarlık BlackRock’ın büyük U dönüşü…

Bilindiği gibi bu büyük düşüşler esnasında kripto para yatırımı açıklayan şirketlerden biri de 13 trilyon dolarlık varlık yöneten ve bu anlamda dünyanın en büyüğü olan BlackRock’tı. Şirket, ABD’de spot Bitcoin özel fonu çalışmalarını kısa süre önce açıkladı. CEO Larry Fink de bu durumun müşterilerden gelen yoğun talep sebebiyle oluştuğunu belirtmişti. Fink, kripto paraların zirveden zirveye koştuğu geçen sene ise “Müşterilerden kripto para talebi yok” açıklamasını yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl