Kripto firmalarının yeni adresi Bermuda oluyor

ABD'deki regülasyonların gittikçe sıkılaşması ve Coinbase'in geçen ay buradan lisans alması kripto şirketleri için Bermuda'nın yeni adres olarak görülmeye başlamasını sağladı. Uzmanlar özellikle yaptırım vasıtasıyla regülasyon uygulamasının ABD'yi zor duruma soktuğunu belirtiyor.

ABD ana karasına yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta bulunan Atlas okyanusundaki takım adalar bölgesi Bermuda, kripto şirketleri için yeni merkez olmaya başladı. Block ve Circle gibi şirketlerin lisans aldığı ve 2018 yılında kripto regülasyonlarını tamamlayan Bermuda son olarak Coinbase’e de lisans vermişti. Lisansın alınmasının ardından ise borsa burada bir türev işlem platformu açmıştı.

The Block’a konuşan New York merkezli Otterbourg avukatlık firmasının başındaki isim Phil Berg ise, Bermuda’nın artık bir kripto merkezi olma yolunda ilerlediğini belirtti ve şunları söyledi:

“ABD’nin kripto konusunda net yasaları geçirmede gecikmesi ve bunun yanı sıra yaptırım vasıtasıyla regülasyon uygulaması şirketlerin kaçmasına sebep oluyor. Bununla birlikte Bermuda da, daha net regülasyonlarıyla birlikte kripto şirketleri için bir çekim noktası olmaya başladı. Burada tek negatif nokta, Bermuda’nın toplam nüfusunun 70 bin kadar olması… Trilyon dolarlık bir sektörün hepsi buraya gelemez”

Ülke başkanı Burt: Kendimizi kanıtladık

Bermuda devlet başkanı olan David Burt de nisan ayı sonunda katıldığı Teksas’taki Consensus Konferansı’nda Bermuda’nın regülasyon yeterliliği konusunda artık kendini kanıtladığını söylemişti:

“Hem Coinbase’in hem de diğer kripto şirketleri artık bizim regülasyonlar konusunda yeterli bir ülke olduğumuzu kabul ettiler. ABD’de yaşananları talihsizlik olarak görüyorum. Kongre’deki herkes, neler olup bittiğinden habersiz değil. Ancak FTX olayları da onları zor duruma soktu”

Bahamalar’ın yerini alıyor

Bermuda sadece ABD’nin değil, bir diğer kıyı bankacılığı adalar grubu olan Bahamalar’ın da yerini almak üzere… Özellikle FTX’in merkezinin burada olması ve yaşananlar, Bahamalar’ın regülasyon kurallarını sertleştirmesine yol açtı. Sabit coin ihraççıları için daha sert kurallar, kripto staking firmaları ve hizmetleri için detaylı beyan zorunluluğu ve dijital varlık tanımının genişletilmesi bu sertleşen kurallar içinde yer alıyor.

Armstrong “ABD’den ayrılmayacağız” demişti

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Dubai’de bir etkinliğe katılan Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Dubai’de bir merkez açacaklarını ancak Bermuda hamlesine rağmen ABD’den ayrılmayı düşünmediklerini söylemişti. Armstrong ayrıca davalık oldukları SEC’nin başkanı olan Gary Gensler’ı da sert sözlerle eleştirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl