Marc Andreessen ve Galaxy’den 75 milyon dolarlık yeni kripto fonuna yatırım

Bitcoin rallisi VC'lerin de kriptoya dönüşüne vesile oldu. Dijital dünya ve teknoloji alanına yaptığı yatırımlarla bilinen 1kx şirketi 75 milyon dolarlık bir kripto fonu başlatırken, fona kripto dünyasının önemli oyuncularından Marc Andreessen ve Galaxy Digital da yatırım yaptı. Fon şimdiden aldığı yatırımı 5 kripto projesine dağıtırken, konuyla ilgili detay paylaşılmadı.

Erken dönem kripto para projelerine yaptığı yatırımlarla bilinen 1kx şirketi, 75 milyon dolarlık yeni bir fon başlattığını ve fonu tamamladığını duyurdu. Şirket ayrıca, fona beklediklerinden büyük ilgi olduğu ve Marc Andreessen ile Galaxy Digital’ın da yatırımcılar arasında olduğu bilgisini verdi.

1kx kurucusu olan Lasse Clausen ABD medyasından Bloomberg’e konuşurken, Marc Andreessen ile Galaxy Digital dışında, yatırım firması Accolade’in de fona katıldığını ve ayrıca en çok yatırım yapan şirket olduğunu belirtti. Accolade, özellikle teknoloji ve sağlık alanında yaptığı yatırımlarla biliniyor ve direkt olarak şirketlere yatırım yapmak yerine büyüme potansiyeli olan fonlara yönelik hareket ediyor.

Kurucu Lasse Clausen’e göre 1kx’in yeni kripto fonu, tüketici uygulamalarını hedefliyor. Clausen, yeni fonun şimdiden 5 şirkete yatırım yaptığını söyledi ancak detay vermedi.

VC yatırımları 2 sene sonra ilk kez arttı

Yatırım, VC’lerin kripto alanına yönelmeye başladığı ve Bitcoin spot ETF’lerinin de milyar doalrlar topladığı bir dönemde geldi. Rakamlar, girişim sermayesi şirketlerinin (VC’ler) kripto/blok zinciri alanına yaptığı yatırımların 2022’nin mart ayından bu yana ilk kez arttığını (bir önceki çeyreğe göre) gösteriyor. Şubat ayında da Lava Protocol, Analog, Helika, Truflation ve Omega gibi birçok kripto para startup’ı fon aldıkları yatırımları artırdıklarını duyurmuşlardı.

Bu yatırımlardan çok daha büyüğü ve önemlisi de, Marc Andreessen’in kurduğu Andreessen Horowitz şirketinin “restaking” protokolü sağlayıcısı EigenLayer’a yaptığı 100 milyon dolarlık yatırımdı.

Web3 şirketi Avail de yine şubat ayında Founder Fund ve Dragonfly’ın öncülük ettiği yatırım turunda 27 milyon dolar toplamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl