İçinde devlerin olduğu kripto grubundan SEC’ye dava

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), ABD'deki hamleleri tartışılmaya devam ederken, bir grup kripto firması ise kuruma dava açtılar. Sadece Teksas eyaletini kapsayan bu dava, benzer davalarda olduğu gibi SEC'den kripto kurallarında açıklık ve netlik talep ediyor.

grayscale dava sec

İçinde Coinbase, Andreessen Horowitz, Ledger, Paradigm ve Blockchain Capital gibi şirketlerin olduğu Teksas Kripto Özgürlük Birliği (CFAT), SEC’ye dava açtı. Bu büyük şirketler dışında Teksas merkezli bir kripto şirketi olan Lejilex gibi, nispeten daha küçük şirketler de grubun içinde bulunuyor.

“SEC’nin yaptıkları kanunda yok”

CFAT adlı birliğin yaptığı resmi açıklamada ise SEC’nin yaptırım tehdidiyle kuralları uygulamaya çalıştığı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“SEC’nin; kanunlarda karşılığı olmayan, önceden hiçbir şekilde tahmin edilemeyen ve içi dolu olmayan suçlamaları, Lejilex gibi şirketlerin sürekli kurum tarafından dava edilme korkusu yaşamalarına sebep olmuştur. SEC, yatırım sözleşmeleri için referans gösterdiği Howey testini çok geniş şekilde yorumlamaktadır”

“Nike spor ayakkabıları da yatırım sözleşmesi mi olacak?”

Grup ayrıca ilginç de bir örnek verdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Nike spor ayakkabılarının, sınırlı sayıda bulunan ürünlerini düşünelim. Bir kişi, bu ayakkabıları, daha sonra daha pahalıya satma amacıyla satın alırsa ve bu esnada Nike şirketinden pazarlama konusunda daha fazla reklam beklentisi içerisine girerse ne olur? Bu durum ayakkabıları yatırım sözleşmesi yapar mı? İkincil satışlar yatırım sözleşmesi satışı mı olur? Ya da ayakkabıların satıldığı yer, kayıtsız yatırım sözleşmesi borsası olarak mı kabul edilir?”

Dava sadece Teksas eyaletini kapsarken, burada faaliyet yürüten Lejilex borsası kurucusu Mike Wawszczak, “Mahkemeye verilme korkusuyla bu davayı açmak yerine, kendi işimizi yapmayı tercih ederdik” dedi.

Dün akşam saatlerinde de aynı konuda Kraken borsası bir adım atmış ve Kaliforniya’daki bir mahkemeden, SEC’nin kendilerine karşı açtığı davayı düşürmesini talep etmişti.

SEC, Kraken’den Coinbase’e kadar birçok platform ve şirkete kayıtsız yatırım sözleşmesi davası açmıştı. Bu davaların büyük bölümü ise 2023 yılında gelmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl