Kriptoda yüzde 12 faiz vadedip 826 milyon doları zimmetine geçirenler tutuklandı

Kripto para yatırımlarının yoğun olarak yapıldığı ülkelerden biri olan Güney Kore'de yatırımcılara %12'lik faiz veren bir şirketin yöneticileri tutuklandı. Şirket yöneticilerinin 16 binden fazla müşteriden topladıkları 1.1 trilyon Kore won'unu (826 milyon dolar) zimmetlerine geçirdikleri belirtildi.

Güney Kore’de savcılık bugün yaptığı açıklamada Haru Invest adlı şirketin yöneticilerinin tutuklandığını duyurdu. Seul Güney Bölge Savcılığı’ndan yapılan açıklamada şirket yöneticilerinin 826 milyon dolar değerde 1.1 trilyon Kore won’unu zimmetlerine geçirdkleri ifade edildi.

“Risksiz yatırım” deyip kandırdılar

Savcılığın açıklamasında, tutuklanan 3 şirket yöneticisinin 16 binden fazla kişiyi “risksiz yatırım” diyerek kandırdığı, %12’lik faizi garanti ettiği ve aynı zamanda yatırımların çeşitli sektörlere dağıtılarak yapıldığını belirttikleri ifade edildi.

Haru Invest ile birlikte kripto borç verme platformu da savcıların kıskacındaydı. İki platform da geçen sene haziran ayında çekim işlemlerini kapatmıştı.

Haru Invest ayrıca, aracı kurum görevi gören B&S Holdings’e de, yanlış raporlamalardan ötürü yine haziran ayında dava açmıştı. Güney Koreli savcılar bu aracı şirketin de çoğunluk hissesine sahip bir kişi için yakalama emri çıkarmışlardı. Bu kişinin ismi ise mahremiyet haklarından ötürü açıklanmadı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl