Kripto hack’leri ve dolandırıcılıklarında yüzde 200’e yakın artış

Kripto para odaklı yazılım hatası bulma platformu Immunefi’ın yeni araştırması, bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılığın geçtiğimiz çeyrekte arttığını ancak saldırganların ele geçirdiği para miktarının çok daha düşük olduğunu ortaya koydu.

hack (3)

Immunefi’nin araştırmasına göre, kripto sektöründeki saldırıların sayısı geçtiğimiz çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 192 artarak 25’ten 73’e yükseldi.

Bu büyük artışa rağmen, kaybedilen toplam para miktarı, yüzde 64,4 oranında azaldı. Bunun da muhtemelen piyasa koşulları nedeniyle olduğu düşünülüyor.

Immunefi, topluluğun bir bütün olarak hack’ler ve dolandırıcılıklar nedeniyle ne kadar kripto para kaybettiğini bulmak için kamuya açık verileri inceleyerek doğruladı ve kategorize etti. Platform 2021’den beri bu şekilde raporlar hazırlıyor.

Bu rapor kripto kayıplarını iki gruba ayırıyor: İlki, hack ya da exploit olarak adlandırılan bir sözleşmedeki kusurdan kaynaklanan kayıplar. İkincisi ise rug pull, scam ya da fraud gibi insan davranışlarından kaynaklanan kayıplar.

Çoğu ‘rug pull’ olayı BNB Chain üzerinde gerçekleşiyor

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer önemli bulgu da BNB Chain’in istismar ve dolandırıcılık için birincil hedef olduğu. Immunefi, tüm ‘rug pull’ların (halı çekme) yüzde 73,3’ünün BNB Chain üzerinde gerçekleştiğini bildirdi.

Immunfi’nin yöneticilerinden Adrian Hetman Tech, raporda “BNB Chain’in hala çatallanmış kod kullanan geliştiricilerle ilgili ciddi bir sorunu var” dedi.

Topluluğun güvenliği ilk sıraya koymadığını ve hızlı bir şekilde para kazanmak isteyen çok sayıda kullanıcının olduğunu söyleyen Tech, “Bu nedenle en fazla sayıda istismarı ve ‘rug pull’un bu ekosistemde görmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Euler Finance hacker’ı kalan son kripto paraları da geri gönderdi

2023’ün ilk çeyreğinde toplamda yaklaşık 440 milyon dolar çalındı ancak bunun yüzde 40,5’i Euler Finance ve SperaxUSD aracılığıyla kurtarılmıştı.

Ancak mart ayında DeFi protokolü Euler Finance’i hack’leyen ve toplamda 197 milyon dolarlık kripto para çalan hacker, son 31 milyon dolarlık bölümü de bu gece geri yolladı. Kurtarılan miktar yüzde 50’ye yaklaştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl