Kriptoda haftanın kazananları PoW coin’leri oldu

Geçtiğimiz hafta Fed başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla 24.700 dolara inen ancak sonra sert bir yukarı yönlü ralli başlatan Bitcoin ile birlikte birçok kripto para ve token da değerlendi. En çok yükselenlerin arasında ise İş Kanıtı coin'lerinin de olması dikkat çekiyor.

Bitcoin’in 24 bin dolar seviyelerinden 1 haftada 30 bin doların üzerine çıkması altcoin’lerde de hareket getirdi. Birçok kripto para ve token, dip seviyelerden önemli tepki verdiler.

SEC etkisi görüldü

Ancak en çok yükselen kripto paralar arasında İş Kanıtı sistemiyle çalışan coin’lerin de olması gözlerden kaçmadı. Özellikle 2017 yılında Bitcoin’in çatallanmasıyla oluşan Bitcoin Cash (%37) ve Bitcoin Satoshi Vision’daki (%20) yükselişler kayda değerdi. Geçen sene Ethereum’daki Merge geliştirmesi öncesi oluşturulan EthereumPoW %30, Conflux %40 ve Kaspa da %30 yükseldi. Bilindiği gibi bu tarz coin’lerin DASH dışında hiçbiri SEC tarafından Binance ile Coinbase’e açılan davalarda yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilmemişti.

Bitcoin’e akıllı kontratlar ve merkeziyetsiz uygulamaları getirme hedefinde olan Stacks (STX) de haftanın %42 ile en çok artan coin’lerindendi. STX, hem PoW hem de PoS’ten unsurlar taşıyan Proof-of-Transfer (PoX) sistemini kullanıyor.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki, SEC’nin yatırım sözleşmesi olarak belirlediği birçok token da yine bu bir haftalık süreçte ciddi şekilde arttılar. Bunların başında ise %20 ile Polygon geliyordu.

Meme coin’lerden PEPE ise %75’lik yükselişle bu anlamda en çok artan token oldu. Bir başka meme coin Shiba Inu da %20 arttı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl