Kripto piyasaları için yoğun hafta başlıyor: Powell konuşacak, enflasyon açıklanacak

Kripto para piyasaları için bu hafta önemli gelişmelere gebe olabilir. Salı ve çarşamba günleri Jerome Powell'ın konuşmaları ile perşembe günü açıklanacak olan enflasyon rakamları haftanın takip edilecek gelişmeleri olacak.

Bitcoin geçtiğimiz hafta sert şekilde düştüğü 60 bin dolar seviyesinin altında işlem görmeye devam ederken, bu hafta finans piyasalarını ve dolayısıyla kripto dünyasını yakından ilgilendirecek gelişmeler yaşanacak.

Powell faiz indirimleri için ipucu verecek mi?

31 Temmuz’da yeni faiz kararını açıklayacak olan Fed’in ekonomik planları açısından Jerome Powell’ın konuşması önemli olacak. Powell önce salı günü Senato Bankacılık Komitesi, daha sonra da çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi karşısında soruları cevaplandıracak. Powell’ın ekonominin gidişatı, muhtemel faiz indirimlerinin zamanı ve genel yorumları dikkatle takip edilecek.

Enflasyon düşecek mi?

Perşembe günü ise dünya piyasalarının merakla beklediği ABD TÜFE verileri açıklanacak. Mayıs ayında %3.3 olarak açıklanan manşet enflasyon oranı için beklenti bu kez %3.1 oldu. Enflasyonun beklenildiği gibi gelmesi ya da daha da düşmesi, Fed’in eylül ayında bir faiz indirimine gitme olasılığını artırabilir. Bilindiği gibi ağustos ayında Fed toplantısı yapılmayacak, dolayısıyla bir faiz kararı da açıklanmayacak. Özellikle hizmet sektörünün daraldığı ve işsizlik oranının arttığı ABD’de, enflasyon verilerinin de düşük açıklanması, ekonominin soğuması açısından önemli olacak.

Ether spot ETF’lerinde sürpriz olur mu?

Tüm bunlarla birlikte Ether spot ETF’lerinin işlemlere açılması için de artık son viraja girilmiş bulunuyor. Mayıs ayında 19b-4 dosyaları SEC tarafından onaylanan ETF’ler için son olarak S-1 dosyalarının onayı da bekleniyor. Bazı uzmanlar fonların bu hafta işlemlere açılabileceğini belirtirlerken, büyük çoğunluk ise 15 Temmuz günü başlayan haftada bu fonların resmen halka açılacağını tahmin ediyor.

Tarım Komitesi’nden “dijital emtia” toplantısı

Öte yandan Emtia Vadeli işlemler Komisyonu’nu (CFTC) denetleyen Kongre’ye bağlı Tarım Komitesi de “Dijital emtia” yoplantısı düzenleyecek. Buradaki toplantıda CFTC başkanı Rostin Behnam, Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayacak.

Tarım Komitesi, ABD’de emtiaların düzenlenmesindeki en önemli komitelerden biri olarak görülüyor.

Demokratlardan “Kriptoyu Trump’a kaptırmayalım” adımı

Haftanın önemli gelişmelerinden biri de ABD’li Kongre üyesi ve milletvekili Ro Khanna’nın düzenleyeceği toplantı olacak. İçerisinde Silikon Vadisi’nin de olduğu 17. Kongre bölgesini temsil eden bir milletvekili olan Khanna, Washington’da kripto sektöründen önemli isimleri ağırlayacak. Toplantıda kripto dünyası dışından da bilinen birçok iş insanı ve politikacı da olacak. Beyaz Saray’dan da bir temsilcinin katılacağı toplantıda, ünlü iş insanı ve kripto destekçisi Mark Cuban da bulunacak.

Demokrat Parti üyesi Khanna’nın, “kripto dostu” gözüken Trump yerine, Demokratların da bu alana sıcak baktığını göstermeyi hedeflediği belirtiliyor.

Bu toplantılara ek olarak, SEC komisyon üyesi Caroline Crenshaw’un kurumdaki görevi için ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu üyesi Christy Goldsmith Romero’nun da FDIC başkanlığına önerilmesi için Senato toplantıları gerçekleşecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl