Kripto hedge fonu 3AC’nin kurucusundan bir ay sonra ilk açıklama

İflas eden milyar dolarlık kripto hedge fonu 3AC'nin kurucu ortağı ve CEO'su Su Zhu, bir ay sonra Twitter'dan ilk kez açıklama yaptı.

İflas eden kripto para odaklı hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) kurucu ortağı ve CEO’su Su Zhu, bir ay aradan sonra ilk kez açıklama yaptı.

Zhu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tasfiye görevlileriyle iş birliği yapma konusundaki iyi niyetimiz suistimal edildi.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan mahkeme belgelerinde 3AC’nin kurucuları Su Zhu ve Kyle Davies’in nerede olduklarının bilinmediği yazıyordu. Tasfiye görevlileri, her iki ismin iş birliği yapmaya yanaşmadıklarını iddia etmişlerdi. Ayrıca görevliler, Singapur’da bulunan 3AC ofisine de gittiklerini fakat kapının kilitli olduğunu, ofiste kimsenin bulunmadığını öne sürmüşlerdi. Ek olarak kendilerini “Su Zhu” ve “Kyle” olarak belirten kişilerle bir Zoom toplantısına katıldıklarını fakat iki kullanıcının da videolarının kapalı olduğunu ve toplantı boyunca sessiz kaldıklarını iddia etmişlerdi.

Zhu’nun bir ay süren sessizliğini bozması, tasfiye görevlilerinin kayıtlara geçen bu ifadelerinin ardından geldi. Britanya Virjin Adaları’nda bir mahkeme, geçtiğimiz ay 3AC’nin iflasına karar vermişti. Mahkeme, Russell Crumpler ile Christopher Farmer’ı tasfiye görevlisi olarak belirlemiş ve şirketi temsil etmek, faaliyetlerini sona erdirmek ve alacaklılara geri ödeme yapmak üzere görevlendirmişti. Daha sonra 3AC’nin ABD’deki varlıklarını korumaya almak ve tasfiye işlemlerinin uluslararası düzeyde geçerliliğinin sağlanması için New York’ta paralel bir iflas davası açılmıştı.

Zhu, tasfiye görevlilerini iyi niyetlerini suistimal etmekle suçlarken Russell Crumpler’a yazılmış iki e-postanın ekran görüntüsüne de yer verdi.

“Fiziksel şiddet tehditleri alıyorlar”

İlk ekran görüntüsünde, 3AC’nin avukatı Christopher Daniel, “ABD’de, sizinle iş birliği yapmadıklarının iddia edildiği ve 8 Temmuz 2022’de gerçekleştirilen bazı görüşmelerin ayrıntılarına yer verildiği bir başvuru yapmanız müvekkillerimizin dikkatini çekti.” ifadelerine yer veriyor ve görüşmelerin mahkeme belgelerinde habersizce kullanıldığını savunuyor. Ayrıca Daniel, müvekillerinin fiziksel şiddet tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını ve geçen hafta boyunca Singapur Para Otoritesi tarafından sorgulandığını, bu nedenle zaman baskısı altında olduklarını belirtiyor. Daniel, mahkeme belgelerinin kopyalarının 3AC’ye verilmediğini de kaydediyor. E-postada son olarak, şirket varlıklarının ayrıntılarını içeren bir tablonun da ekte yer aldığı yazıyor ve e-postanın mahkemeye bildirilmesi isteniyor.

İkinci ekran görüntüsünde ise İsrail merkezli kripto para şirketi StarkWare yer alıyor. E-postada Daniel, tasfiye görevlilerinin 3AC’nin StarkWare üzerindeki haklarını kullanmadığını öne sürüyor. 3AC, yakın zaman önce 8 milyar dolar değerleme ile 100 milyon dolar yatırım alan StarkWare’in yatırımcıları arasında yer alıyor.

3AC, 2012 yılında iki eski okul arkadaşı olan Su Zhu ve Kylie Davies tarafından kuruldu. Başlangıçta birkaç milyon dolar olan fonun yönettiği varlıklar, ilerleyen yıllarda 10 milyar doları da aştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl