Short trader’larından kripto rallisine karşı 11 milyar dolar

Bitcoin'in yükselişinin olumlu etkilediği alanlardan biri de kripto şirketlerinin hisseleri olurken, short işlem yatırımcıları ise buradaki rallinin biteceği kanaatindeler. Yatırımcıların bu sene kripto bağlantılı hisselerde açtığı short pozisyon değeri 11 milyar dolara yükseldi.

Bitcoin’deki yükseliş son dönemde MicroStrategy ve Coinbase başta olmak üzere birçok kripto bağlantılı şirketin hissesini yukarı iterken, hisselerin düşüşüne yatırım yapan “short” işlemciler ise, bu tarz rallilerin sona ereceğine güçlü şekilde inanıyor.

ABD medyasından Bloomberg’in araştırma şirketi S3 verilerine dayaranarak yaptığı haberinde, short trader’ların, hisselerin düşüşüne yatırdığı paranın 11 milyar dolara çıktığı belirtildi. Bu rakamın yüzde 80’lik kısmının ise MicroStrategy ve Coinbase için olması da dikkat çekiyor.

COIN yükseliyor, MSTR rekor kırıyor

Aslında iki şirketin, özellikle madencilik şirketlerine kıyasla çok ciddi bir ralli yaptığı ortada ve bu nedenle short yatırımcılar kripto alanında bu iki devi hedef almış olabilirler. Coinbase yaz aylarındaki 70 dolarlık seviyesinden bugün 270 doların da üzerine çıkmış durumda iken, MicroStrategy’nin hisseleri ise Michael Saylor’ın Bitcoin alımlarıyla birlikte rekor üstüne rekor kırdı. MSTR hissesi dün de 1909 dolarla kendi rekorunu bir kez daha tazeledi.

6 milyar dolar kaybettiler

Ancak “kısa pozisyon” yatırımcılarının sene başından bugüne kadar uyguladıkları işlemler de karşılık vermedi. Bitcoin’deki yükseliş, bu alandaki hisseleri de yukarı itti. Short trader’ları bu nedenle sene başından bu yana 6 milyar dolar kaybettiler.

“Yatırımların düşüşüne karşı önlem de olabilir”

Bloomberg’e konuşan S3 şirketi yöneticisi Ihor Dusaniwsky, short işlemlerdeki artışın, yatırımcıların yükselişlerin devam etmesinden ötürü bir yerde düzeltme beklediklerini ya da kendi kripto yatırımlarının olumsuz yöne gitmesi durumuna karşın bir koruma, bir “hedge” stratejisi olabileceğini belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl