Kripto madencilik şirketi Hive, adından “Blockchain”i çıkardı

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla yaptığı Bitcoin ve Ethereum madenciliğiyle bilinen Hive şirketi, resmi adından "Blockchain" kelimesini çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada yeni ismin "Hive Digital Technologies" olduğu belirtildi.

Yeşil enerjiyle yaptığı kripto madenciliğiyle bilinen Kanadalı şirket Hive, son dönemdeki yapay zekaya geçiş sürecinde önemli bir adım attı ve adından “Blockchain” kelimesini çıkardığını duyurdu. 2017’den bu yana Toronto Borsası’nda listelenen şirket hisseleri açıklamanın ardından yüzde 3’e yakın artış yaşadı.

Son Dakika | Ripple Davası Sonuçlandı! XRP Neden Yükseliyor?

GPU’lar artık yapay zeka için kullanılacak

Ethereum’daki Merge güncellemesi öncesinde madencilik için kullanılan GPU işlemcilerin, bundan sonra yapay zeka araçlarını desteklemek için kullanılacağı belirtildi. Yapay zeka modellerinin büyük miktarda veriyi öğrenebilmesi için gereken  GPU’lardan Hive şirketi bünyesinde on binlerce bulunuyor.

40 bin adetten fazla olduğu belirtilen bu GPU işlemciler geçtiğimiz senelerde Nvidia şirketinden satın alınmıştı. Bilindiği gibi GPU’lar ile eski dönemlerde Bitcoin madenciliği de yapılıyordu ancak bu faaliyetlerin Bitcoin’de gittikçe zorlaşması artık ASIC’lerin kullanılmaya başlanmasına neden olmuştu. Merge güncellemesinin ardından ise Ethereum’da madencilik tamamen sona ermişti.

Türk CEO’dan açıklama: Yüksek GPU gücü talebi var

Kanadalı şirketin 2023 yılında CEO’luk koltuğuna oturan Aydın Kılıç konuyla ilgili yaptığı açıklamada isim değişikliği ve stratejik adımlarının şirketin yeni teknolojilere ne kadar açık olduğunun göstergesi olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“GPU’ların öncülük ettiği yüksek performanslı işlemci gücüne olan talep, günümüzde inanılmaz bir hızla büyüyor. ChatGPT gibi araçları eğitmek yüksek güçte GPU gerektiriyor. Şirketlerin yeni yapay zeka dünyasında adapte olduğu bu dönemde, Hive gibi şirketlere olan ilgi ve talep de artacaktır.

Bitcoin madenciliği devam edecek

Şirket özellikle Ethereum ağındaki Merge güncellemesinin ardından gelirlerinin ciddi şekilde düştüğünü açıklamıştı. Yapılan son açıklamada ise Bitcoin madenciliğine devam edileceği belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl