Kriptonun iki merkezi Hong Kong ve BAE’den dijital varlık ortaklığı

Son dönemde kripto paralar konusunda dünyanın çekim merkezi haline gelen iki yargı bölgesi Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri, finans alanında önemli bir iş birliğine imza attı. Birlikte çalışılacak alanlar arasında dijital varlık regülasyonları da bulunuyor.

Regülasyonlar konusundaki kapsayıcı politikalarıyla birçok kripto şirketini kendilerine çekmeyi başaran Birleşik Arap Emirlikleri ve Hong Kong, “Finansal İş Birliği Anlaşması” imzaladı.

Hong Kong Para Otoritesi ve BAE Merkez Bankası yetkilileri 29 Mayıs günü Dubai’de bir araya gelirken, 3 ana alanda birlikte çalışılması kararı alındı.

Açıklama iki tarafın resmi kurumları tarafından yapılırken, iş birliği yapılması kararı alınan alanlar olarak; finansal altyapı, finansal piyasaların birbirlerine bağlanması ve dijital/sanal varlık regülasyonları gösterildi.

Hem Hong Kong Para Otoritesi hem de BAE Merkez Bankası çalışanlarından oluşacak olan ortak bir grup, konuyla ilgili süreci yönetecek ve kurumlar adına takip edecek.

İki kurum anlaşmanın ardından bir de ortak seminer düzenledi. Seminere küresel çapta birçok banka da katılım gösterdi. Bu bankalar arasında Bank of China, Citibank, HSBC, Standard Chartered, Abu Dabi İslam Bankası, Emirates NBD ve First Abu Dabi Bank da yer aldı.

Bilindiği üzere Hong Kong’da yeni kripto para regülasyonları geçtiğimiz hafta resmen kabul edilmişti. Bu kurallar 1 Haziran gününden itibaren yürürlüğe girecek.

Başta Dubai ve Abu Dabi şehirleri olmak üzere BAE de, kripto şirketlerini son senelerde kabul eden ve regülasyonlar konusunda net kurallara sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl