Kriptonun geliştiği Hong Kong’da bankalar hala direniyor

1 Haziran'da yeni kripto regülasyonlarını yürürlüğe koyan ve bu alanda hızlı bir ilerleme kaydeden Hong Kong'da bazı geleneksel bankalar hala çekimser kalıyor. Gelen haberler, iki büyük bankanın kriptoyla bağlantısı olan tüm faaliyetleri yasakladığı yönünde...

Geçen sene Bitcoin ve Ethereum ETF’lerine izin veren, bu sene 1 Haziran’da yeni kripto regülasyonlarını başlatan Hong Kong, geleneksel kurumları ise ikna etmekte zorlanıyor.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre iki büyük geleneksel banka kripto ile direkt bağlantısı bulunan tüm faaliyetleri yasakladı. Haberde ayrıca bu tarz büyük bankaların, kripto platformlarının parasının duracağı hesapları açmakta hala direnç gösterdiği yazıldı.

Regülatörlerin baskısı işe yarayacak mı?

Bilindiği gibi Hong Kong’da bu durum ilk kez ortaya çıkmıyor. Tüm dünyada şubeleri ve iştirakleri bulunan büyük bankalar buradaki kripto büyümesine hala adapte olamadılar. Hatta kısa süre önce Hong Kong regülatörü birçok banka yöneticisiyle görüşerek, lisanslı kripto şirketlerine kolaylık sağlanmasını istemişti.

Regülatörlerle banka yöneticilerinin görüşmelerinin yaz ve sonbahar aylarında da devam edeceği belirtiliyor.

Banka yöneticilerinin kripto paralar konusundaki en büyük çekincelerinin kara para aklanması olduğu biliniyor. Ayrıca bankaların kripto firmalarına yönelik risk analizini yapmakta da zorlandıkları, çünkü bu tarz şirketlerin geleneksel firmalara oranla yol haritalarının belirsiz olduğu ifade ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl