Kripto karşıtı BIS, sınır ötesi CBDC ödeme sistemi getiriyor

Geçtiğimiz günlerde, 2015 sonrası kripto para yatırımı yapanların büyük kayıplar yaşadığını iddia ettiği bir rapor yayımlayan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), şimdi de sınır ötesi CBDC ödemeleri sistemi başlatacağını duyurdu. "Buz kırıcı" olarak adlandırılan projede ilk etapta İsrail, İsveç ve Norveç merkez bankaları birlikte çalışacak.

“Merkez bankalarının merkez bankası” olarak da bilinen Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Basel merkezli İnovasyon Merkezi vasıtasıyla dağıtık defter teknolojisi temelli işlemlerin yapılabilmesi için yeni bir proje başlattığını duyurdu.

“Buz kırıcı” ismi verilen projenin ilk denemeleri İsrail, Norveç ve İsveç merkez bankalarının ortak çalışmalarıyla başlayacak. BIS raporunda hedefin, yerel CBDC’lerin sınır ötesi ödemelerde ucuz ve hızlı şekilde kullanılması olduğu belirtildi.

“Hem özerk kalacak hem de uluslararası şekilde kullanılacak”

BIS İnovasyon Merkezi başkanı Cecilia Skingsley, projenin ilk hedefinin CBDC’lerin tamamen özerk kalmasını sağlamak olduğunu belirtti ve “Kendi tüketici kitleleri için üretilmiş olan bu CBDC’ler, özerk kalmalarının yanı sıra uluslararası ödemelerde de kullanılabilecekler” dedi.

İsveç Merkez Bankası Sveriges Riksbank Başkan Yardımcısı olan Aino Bunge ise, “Yurtiçi ödemeler daha ucuz, daha güvenli ve daha verimli hale gelmiş olsa da, uluslararası ticaret hala pahalı, yavaş ve riskli görülüyor” ifadelerini kullandı.

Otomatik olarak en iyisini seçiyor

“Buz kırıcı” adı verilen projeyle birlikte, yerel perakende CBDC sistemleri bir merkez aracılığıyla birleştirilmek isteniyor. “Buz kırıcı merkezi” sınır ötesi bir işlemde ödeyen taraf için en ucuz para dönüştürme yolunu seçiyor. Seçim her iki taraftaki döviz sağlayıcıları sayesinde yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl