Kripto karşıtı senatör Warren’den madencilik şirketine beklenmeyen mektup

Özellikle yaz aylarında kripto paralar konusundaki olumsuz açıklamalarıyla ön plâna çıkan, Hazine Bakanı Janet Yellen'dan SEC başkanı Gary Gensler'a kadar birçok kişiye kripto para regülasyonları konusunda mektuplar yazan ABD'li senatör Elizabeth Warren, bir mektup da kripto para madencilik şirketi Greenidge Generation'ın CEO'suna gönderdi. Senatör Warren, şirketin karbon ayak izi konusunda bilgi talep etti.

warren

ABD’de kripto paralara karşı çıkmasıyla bilinen ve hatta yaz aylarında hack’lenen petrol boru hattı konusunda saldırganların fidye olarak kripto para istemesinde de bu endüstriyi sorumlu tutan senatör Elizabeth Warren, Greenidge Generation Holdings madencilik şirketi CEO’suna, firmanın karbon ayak izi konularında bilgi talep eden bir mektup yazdı.

ABD’deki ilk karbon-nötr madencilik şirketi olduğu iddiasında olan Greenidge Generation’ın CEO’su Jeff Kirt, mektubu dün öğle saatlerinde aldı.

“Küresel çevre ekosistemi için endişe uyandırıyor”

Kripto paralar konusunda sert bir bakış açısına sahip olan Warren, mektubunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin madenciliğine bağlı olarak kullanılan yüksek enerji miktarı ve karbon emisyonları, Greenidge ve onun gibi diğer tesislerin çevre, yerel ekosistemler ve tüketici elektrik maliyetleri konusunda endişe uyandırıyor”

Greenidge cevap verecek

Daha önce ABD Hazine Bakanı olan Janet Yellen ve SEC başkanı Gary Gensler da dahil olmak üzere önemli kurumların başındaki kişilere regülasyonların sertleşmesi konusunda birçok mektup yazan Warren, ilk kez özel bir şirkete bu konuda bir hamlede bulunuyor. Greenidge ise yaptığı açıklamada Warren’ın mektubuna cevap verileceğini ve yanıt mektubunda, şirketin New York’un çevre standartlarına nasıl uyduğunun, bölgenin gelişmemiş bir bölgesine nasıl yeni iş fırsatlarının getirildiğinin ve yerel halkın desteğinin alınmasıyla kripto para madenciliği alanında nasıl örnek teşkil ettiklerinin anlatılacağını açıkladı.

Atlas Holdings LLC’nin sahibi olduğu Greenidge Generation şirketi web sitesindeki açıklamalarına göre madencilik operasyonları için ya sıfır ya da çok az karbon kaynaklı enerji kullanıyor. Bilgilerde ayrıca New York’taki madencilik şirketinin elektrik enerjisi için doğal gaz kullandığı da belirtiliyor.

Warren konuyla ilgili kendisine ulaşan Bloomberg’e yaptığı açıklamada da şunları söyledi:

“Greenidge gibi şirketlerin ne kadar enerji kullandıklarını, çevreye ne kadar karbon yaydıklarını ve Amerikalıların ödedikleri elektrik fiyatlarında ne kadar etkileri olduğunu öğrenmemiz gerekiyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl