‘Kripto kışı’ndan endişe eden Wells Fargo, kripto bankası için “sat” dedi

Kripto paralarda yaşanan sert düşüşlerin şirket üzerindeki etkisinin sürmesini bekleyen ABD'li bankacılık devi Wells Fargo, kripto para odaklı banka Silvergate'i "ağırlığını azalt" anlamına gelen "underweight" seviyesine çekti.

Kripto para odaklı banka Silvergate Capital ‘önemli ölçüde sınırlı’ büyüme görünümü sergilemesi sebebiyle Wall Street’in en büyük bankaları arasında gösterilen Wells Fargo’da underweight’e düşürüldü.

Wells Fargo’da yatırımcılara Silvergate’teki hisseleri için “ağırlığını azalt” anlamına gelen “underweight” tavsiyesi geldi. Wells Fargo analisti Jared Shaw’ın kripto para bankasının hisselerini “önemli ölçüde sınırlı” büyüme gösterdiği gerekçesiyle overweight’ten underweight’e düşürmesinin ardından Silvergate hisselerinde yüzde 4,3’e kadar gerileme yaşandı.

Dev bankanın analisti müşterilere gönderdiği bir notta, şirketin büyüme kaynağı olan Silvergate Exchange Network’ün, bu yıl başlarında yaşanan kripto para fiyatlarının büyük düşüşlerden dolayı baskı altında kalması nedeniyle işlem hacminde düşüşler yaşadığını belirtti.

EPS tahminini 9.21 dolardan 4.93 dolara düşürdü

Analist, SI hisse koduyla işlem gören bankanın varlığa en duyarlı bankalar arasında yer aldığını bildirirken, “Kripto paraların değerlerinin düşmesi sebebiyle mevduat çıkışlarının getirdiği bilanço belirsizliği, daha yüksek oranlardan elde edilen avantajı fazlasıyla dengeliyor” diye yazdı.

Shaw, kripto para piyasasının öngörülemezliğinin Silvergate’in bilanço eğilimlerini istikrarsız tutma olasılığı nedeniyle 2023 EPS (hisse başına kâr) tahminini 9.21 dolardan 4.93 dolara düşürdü.

Shaw’dan uyarılar: Önümüzdeki iki dönem ‘son derece zor’

Shaw, önümüzdeki iki çeyreğin “kripto paraların toparlanmasından önce daha geniş ekonomi konusunda daha fazla netliğe ihtiyaç duyulduğuna inandığımız için özellikle zorlayıcı olacağı” uyarısında bulundu.

Bu arada Shaw’un Underweight tahmini, ortalama Wall Street analistlerinin Güçlü Al (Strong Buy) tahminlerinin gerisinde kalıyor.

Wells Fargo, geçtiğimiz günlerde Coinbase hiselerini de “underweight” seviyesine çektiğini açıklamıştı.

➤ Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl