ABD’de iki komite bugün ve yarın iki kripto yasa tasarısını oylayacak

ABD'de Temsilciler Meclisi bünyesinde bulunan Finansal Hizmetler Komitesi ve Tarım Komitesi bu hafta iki önemli kripto yasa tasarısını tartışacak ve kendi içlerinde oylamaya sunacak. Emtia ve menkul kıymet statüleri için oluşturulan tasarı bugün, sabit coin'lerle ilgili hazırlanan tasarı da yarın Finansal Hizmetler Komitesi'nde oylamaya sunulacak.

Temsilciler Meclisi’ne bağlı en önemli iki komite olarak görülen Finansal Hizmetler Komitesi ile Tarım Komitesi bugün ve yarın çok önemli kararlara imza atacak. Özellikle iki partinin Kongre üyelerinin, tartışılacak ve oylamaya sunulacak olan tasarılar konusunda birlikte hareket edip etmeyecekleri de merakla bekleniyor.

Eğer yasa tasarılarından sadece biri bile kabul edilirse, ilk kez kripto alanında bir yasa tasarısı Kongre’de yasalaşmak için oylamaya sunulacak.

Yasa tasarılarından ilki, bir kripto paranın menkul kıymet ya da emtia olup olmadığı konusunda kılavuz niteliğinde hazırlanan “Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası” olacak. Aynı komite yarın da, sabit coin’lerle ilgili olan “Sabit Coin İnovasyonunu ve Tüketiciyi Koruma Yasası”nı oylayacak.

Tarım Komitesi de yine “Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası”nı yarın gündemine alacak.

Demokrat desteği önemli…

Tasarıların Demokrat Parti tarafından desteklenmesi, Kongre’ye gitmesi için gereken en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Demokratların kalabalık ve daha güçlü olduğu Senato’da da, bu tarz yasaların geçmesi için bu desteğin sağlanması elzem olarak görülüyor. İki yasa tasarısında da iki partiden Kongre üyeleri bulunuyor. Demokrat tarafın, kripto paralar konusunda destek vermeye isteksiz oldukları da biliniyor. Bunun sebebi ise hem yönetimde kendilerinin olması hem de Cumhuriyetçi tarafın sürekli Demokratları suçlayıp yeni yasa geliştirilmesi gerektiğini telaffuz etmeleri…

Gary Gensler’a sert çıkan başkan SEC’yi hedef alıyor

Finansal Hizmetler Komitesi’nin başkanlığını yapan Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre üyesi Patrick McHenry, konuyla ilgili yaptığı açıklamada önceliğinin bu yasayı ilerletmek ve Kongre’ye ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bu yasa tasarısı, kripto paralarla ilgili genel kontrolü daha çok Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu’na (CFTC) veriyor. Tasarı, SEC’nin sınırlarını da sert bir şekilde çizmesiyle biliniyor. Komite başkanı olan McHenry, son toplantıda Gary Gensler’a sorduğu sert sorular ve takındığı alaycı üslupla hatırlanıyor.

Komite’nin başkan yardımcısı konumundaki Maxine Waters ise Demokrat kanadı temsil ediyor. Waters yasa tasarısıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bu yüzden komitede Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki fikir ayrılığının ne boyutta olduğu tam anlamıyla bilinmiyor.

Kripto lobisi, SEC’nin yetkisini ciddi şekilde aştığını düşünüyor ve özellikle ilk yasa tasarısına destek veriyor

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl