Kripto karşıtı ABD’li Kongre üyesi: Umarım kriptonun sonu olur

Özellikle geçtiğimiz seneki birçok Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında yaptığı kripto karşıtı yorumlarıyla ün kazanan ve kripto toplulukları arasında tanınan bir isim haline gelen Brad Sherman, yine kendisinden konuşturacak açıklamalarda bulundu. Sherman, SEC'nin adımlarıyla ilgili "Umarım kriptonun sonunu getirir ama sanmıyorum" dedi.

Kripto paralar karşısındaki sert duruşuyla bilinen ABD’nin Kaliforniya senatörlerinden Brad Sherman, CNBC’de katıldığı programda kripto paraların hiçbir işe yaramadıklarını ve sadece birilerinin milyon dolarlar kazanmasına vesile olan araçlar olduğunu söyledi.

“Ekonomi kötü değil”

Fed’in adımlarını doğru bulduğunu dile getiren Sherman, ABD ekonomisinin de kötü olmadığını savundu:

“Tabii ki ekonominin iyi gitmesini isteriz. İşsizliğin tamamen yok olmasını, herkesin kendisine ev alabilecek duruma gelmesini isteriz. Şu anda ekonominin kötü olduğunu düşünmüyorum ama bu da yeterli değil. Bence Fed yapabileceği her şeyi yapıyor. Daha önce Kovid gibi bir durum da yaşamamıştık ve o dönemde yapılan uygulamalar enflasyonun artmasına neden oldu. Dolayısıyla kötü iş yaptıklarını düşünmüyorum. Tabii ki birileri çıkıp, ‘Daha iyi olmalıydı’ diyecektir”

“Vergi kaçıranların parasıdır”

Program sunucularından Kelly Evans’ın, SEC’nin son dönemdeki adımlarını belirtmesi ve “Sizce bu, ABD’de kriptonun sonu mu?” demesi üzerine kendisinden beklenen cevabı veren Sherman şunları söyledi:

“Umarım öyle olur. Evet, umarım kriptonun ABD’deki sonu olur ama olacağını düşünmüyorum. Burası bir yatırım ağı… Yukarı da gidebilir, aşağı da… Ancak sorulması gereken soru, ‘Kripto paralar ABD için iyi mi, değil mi?’dir. Cevap hayır. Zaten bunu söyleyenler bu projeleri çıkaranlar. Açıkça, federal hükumetten bağımsız bir sistem kurmak istediklerini söylüyorlar. Dolayısıyla ne oluyor? Yaptırımları delmek isteyenler buraya geliyor. Uluslararası alanda artık ABD’nin eski gücü kalmıyor, azalıyor. Peki ‘kripto para’ kelimesinin anlamı ne? ‘Saklı Para’ demek… Yaptırımları delenler, vergi kaçıranlar buraya geliyor. Bu onların parasıdır.”

“Ödeme sistemi de, para da değil. Şarlatan yuvası…”

Sunucu Evans’ın kripto paraların enflasyona karşı bir savunma aracı olduğu ya da para gönderiminde işlem ücretlerinin düşük seviyede kalmasını sağladığı yönündeki argümanına da karşı çıkan Sherman, şu ifadeleri kullandı:

“Bir dönem piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaştı. Tek bir sandviçin bile daha ucuz olmasını mı sağladılar? Hayır. Kredi kartınız varsa, debit kartınız varsa, rahatlıkla gidip sandviç alabilirsiniz. Kripto paranız varsa ne yapacaksınız? Onu önce paraya çevireceksiniz ve öyle alışveriş yapacaksınız. Bu bir ödeme sistemi değil. Para da değil. Bu, bir dijital para yaratarak trilyonlarca dolar kazanma sistemidir. Çok fazla şarlatan bu sektöre girdi. Bu alan şarlatan yuvasına döndü. SBF bu konuda tek değil. Bir dönem ‘mongos coin çıkarın’ dedim. Onu da çıkardılar ve milyon dolarlık değere ulaştı. Bitcoin ve hamster coin arasındaki fiyat farkının hiçbir mantığı yok”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl