Kripto kredi şirketi Nexo’ya karşı faaliyet durdurma emri

Kaliforniya Finansal Koruma ve İnovasyon Departmanı (DFPI), faiz getirisi elde edilen hesaplar nedeniyle kripto kredi şirketi Nexo’ya karşı bir faaliyet durdurma emri çıkardı.

Kripto kredi verme platformu Nexo’ya gönderilen ihtarname, şirketin Earned Interest Product (Kazanılmış Faiz Ürünü) hesaplarının menkul kıymet olduğunu ve “Kaliforniya Şirketler Kanunu bölüm 25110’u ihlal ederek yeterlilik olmadan sunulduğunu ve satıldığını” iddia ediyor.

Duyuruda, 31 Temmuz 2022 itibarıyla 18 binden fazla Kaliforniyalının aktif Earned Interest Product esnek veya sabit vadeli hesaplarının olduğu, bu hesapların yaklaşık 175 milyon dolar tutarında yatırıma sahip olduğu bildirildi.

Yapılan duyuru, Celsius ve BlockFi gibi diğer kripto kredi kuruluşlarının daha önce Amerikan menkul kıymetler düzenleyicilerinden gördüğü baskı göz önüne alındığında dikkate değer gözüküyor.

Yedi eyalet menkul kıymetler düzenleyicisine katıldı

BlockFi, bir dizi soruşturmanın ardından nihayetinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile eyalet düzenleyicileri arasında paylaştırılan 100 milyon dolarlık bir ceza ödedi. Celsius da devlet soruşturmalarında yer aldı ve temmuz ayında ciddi mali sorunlar nedeniyle iflas başvurusunda bulundu.

DFPI yaptığı basın açıklamasında eyalet kurumlarının adını vermese de “Nexo Group’a karşı dava açmak için yedi eyaletin menkul kıymetler düzenleyicisine katıldığını” söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl