Kripto kredi platformu Compound’dan DeFi için yeni güncelleme: Compound III

Merkeziyetsiz finansın büyük oyuncularından olan Compound, DeFi kullanıcıları için kredi verme platformundaki yeni güncellemeyi tanıttı. Yeniden tasarlanan risk yönetim ve tasfiye motoru sayesinde güvenliğin ciddi şekilde artırıldığı belirtilirken, birçok varlığın teminat gösterilmesiyle de USDC'nin borç alınabileceği kaydedildi.

compound

Popüler merkeziyetsiz finans protokolü Compound Comet adındaki protokolünün daha gelişmiş bir versiyonunu tanıttı. Yönetişim teklifiyle oylama sonucunda kabul edilen geliştirme, Compound tarafından “DeFi ekosisteminde oyun değiştirici özelliklere sahip bir güncelleme” olarak nitelendirildi.

“Daha az tasfiye riski ve gaz ücreti ödemesi…”

Başarılı bir yönetişim teklifi sonucunda Compound III güncellemesinin artık başlatıldığı belirtilen açıklamada Compound III ile kullanıcıdan başka kimsenin teminatı kullanamayacağı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Compound III, protokolün güvenlik, sermayenin etkin olarak kullanılması ve kullanıcı deneyimlerinin odak noktası alınarak ortaya çıkarılmış, geliştirilmiş bir versiyonudur. Özellikle borç alanlar için oyun değiştirici bir etkiye sahip olacaktır. Compound III ile teminat size ait olarak kalır ve sizden başka onu kimse borç alamaz ya da çekemez. Bu çok daha güvenli bir yoldur. Teminat üzerinden faiz kazanamayacak olsanız da, daha fazla borç alma hakkınız olacak. Ayrıca tasfiye riskiniz de azalmasıyla beraber çok daha az gaz ücreti ödeyeceksiniz”

Teminat çeşidi artırıldı

Yapılan duyuruda artık eskisindendaha fazla varlıkla borç alınabileceği belirtilirken zamanla bu sayının artacağı ve diğer blok zincirlerinde de protokolün desteklenemey başlanacağı belirtildi:

“Compound III piyasası size ETH, WBTC, LINK, UNI ve COMP’un teminat olarak kullanılması sonucunda USDC borç alma hakkı tanıyor. Protokol zamanla daha fazla varlığı, daha fazla blok zinciri üzerinde destekleyecektir. Tasarımından ötürü Compound III ile ilgili yönetim ve ayarlama adımları çok kolaydır. Compound’un müthiş topluluğu olmasaydı bu mümkün olmazdı. Bu güncelleme için destek veren herkese teşekkür ederiz”

Compound III ayrıca protokolün yönetişim sistemini de değiştirecek. Bireysel olarak yönetilen bir “sözleşmeler ağı” yerine, yeni yönetişim modeli, tek bir “yapılandırıcı sözleşmesi” aracılığıyla yürütülecek. Bu durum kısaca, tüm yönetişim modelinin tek bir akıllı sözleşmede yer alacak olması ve hem protokolün kod tabanını hem de yönetişime katılımı daha basit hale getirecek olması anlamına geliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl