Kripto kredi şirketi Nexo, ABD’den çekiliyor

İngiltere merkezli kripto kredi şirketi Nexo, yaptığı açıklamada, regülatörlerle yaşanan çatışmalar nedeniyle önümüzdeki aylarda ABD’deki ürün ve hizmetlerini aşamalı olarak kaldıracağını duyurdu.

Nexo tarafından yayımlanan bir blog yazısında, “ABD eyalet ve federal düzenleyicileri ile 18 aydan fazla süren ve çıkmaza giren iyi niyetli diyaloğun ardından kararımızı verdik.” ifadeleri kullanıldı.

Kripto kredi şirketleri, kripto dünyası için bankalar gibi hareket ederek müşterilere platforma yatırdıkları kripto paralar üzerinden faiz sunuyor. COVID-19 salgını sırasında bu firmalar hızla büyümüştü, ancak kripto piyasaları bu yılın başlarında düşüşe geçince çeşitli kripto kredi şirketleri para çekme işlemlerini dondurarak müşterileri büyük kayıplarla karşı karşıya bıraktı. ABD merkezli büyük kredi kuruluşları Celsius, Voyager Digital ve BlockFi bu yıl iflas başvurusunda bulunan şirketler arasında yer aldı.

Sekiz eyaletten Nexo’ya karşı yaptırım

Sekiz ABD eyalet düzenleyicisi eylül ayında Nexo’yu müşterilere menkul kıymetler olarak kaydettirmeden ve gerekli açıklamaları yapmadan faiz getiren hesaplar sunduğunu iddia etmiş ve ‘Faiz Kazanç Ürünü’nü kaydettirmediği iddiasıyla suçlamıştı.

Kaliforniya Finansal Koruma ve İnovasyon Dairesi, Nexo’nun faiz getiren hesaplarının yıllık yüzde 36 gibi yüksek bir faiz oranı vadettiğini bildirdi. Nexo, yüzde 36’lık faizin yalnızca bir varlık için geçerli olduğunu ve yüksek oranın reklamını yapmadığını kaydetti.

Regülasyon çağrıları hızlandı

Yakın zamanda gerçekleşen FTX borsasının çöküşünün ardından, dünyanın dört bir yanındaki kanun yapıcılar kripto firmalarının düzenlenmesi için çağrılarını artırdı.

Nexo, ABD’den çekilirken müşterilerin para çekme işlemlerini “gerçek zamanlı” olarak gerçekleştirmeye devam edeceğini bildirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl