Kripto madencilik şirketleri için açılan short pozisyonlar artıyor

Geçen seneki tepe noktalardan bugün %80'in üzerinde düşüş yaşamış olan kripto madencilik şirketleri hisseleri için açılan short pozisyon sayısı her geçen gün artarken, hedge fon yöneticileri ise olumsuz gidişatın devam etmesini bekliyor.

Hedge fonları, son dönemde hisse senetlerinde büyük düşüşler yaşanan ve krizden çıkmak için binlerce Bitcoin satmak zorunda kalan madencilik şirketlerinin daha fazla zor durumda kalacağını düşünüyor ve işlemlerindeki “short” pozisyonları artırıyor.

İngiliz medyasından Financial Times’ın haberine göre; şirketlerin özellikle enerji maliyetlerindeki artışlar ve FTX iflasının piyasa üzerindeki etkilerinin devam edeceği yönündeki düşünceleri bu hamleleri yapmalarına neden oluyor.

“Borçlar ödenebilecek mi, belli değil”

Konuyla ilgili FT’ye konuşan Crawford Fon Yönetimi şirketinin CIO’su, kendilerinin bir süredir madencilik şirket hisselerinde “short” pozisyonları olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Kripto paralar bir süredir geçen sene yükseldikleri noktaların çok fazla altında işlem görüyorlar. Bizim de burada bir süredir kısa pozisyonumuz vardı. Açıkçası ciddi şekilde borçlar aldılar ve bu borçların yarattığı boşluğu kapayabilecekler mi, bu belli değil”

Marathon için short pozisyonlar %36 arttı

Özellikle borç ve iflas konusunda hiçbir tehlike yaşamadığı belirtilen madencilik şirketlerinden Marathon Digital hisseleri için açılan short pozisyonlarda, FTX iflasının ardından ciddi bir artış görülüyor. Kasım ayında bu pozisyonlarda keskin şekilde %36’lık artış oldu.

220 milyon dolarlık ödül ödemesi…

Şu anda borç ödemelerinde zorluk yaşamayan şirketlerden biri olarak görülen Marathon, geçen sene CEO’su Merrick Okamoto’ya, şirketin değerlemesindeki artış nedeniyle 220 milyon dolarlık hisse vermişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl