Kriptoya milyar dolarlar akıtan a16z, Character AI yatırımını açıkladı

Kripto para endüstrisinde daha çok Web3 ve metaverse proje ve şirketlerine yaptığı yatırımlarla bilinen Andreessen Horowitz (a16z), yapay zeka sektörüne de girdi.

Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz

Son dönemin ön plâna çıkan endüstrisi yapay zekaya yatırım yapan şirketlere Andreessen Horowitz (a16z) de eklendi. Chatbot (Sohbet robotu) şirketi Character AI’ın aldığı 150 milyon dolarlık A Serisi yatırım turuna liderlik eden a16z; Nat Friedman, Elad Gil, SV Angel ve A Capital gibi firmalarla birlikte önemli bir yatırım yaptı.

Yapılan yatırımın ardından ayrıca Andreessen Horowitz’in ortaklarından Sarah Wang, Character AI’ın yönetim kurulu koltuklarından birine oturdu.

“Yapay zekanın iPhone dönemindeyiz”

Yatırımı kişisel Twitter hesabından duyuran Wang, “İnternet küresel çapta bilgiye erişimin başlangıcıysa, yapay zeka da, akla olan küresel erişimin başlangıcı olabilir. Şu anda yapay zeka devrinin iPhone dönemindeyiz. Mobil telefonlar ve internet gibi, yapay zeka devrimi de kullanıcıların gelmesiyle başlayacak” dedi.

Character AI firmasından yatırımla ilgili yapılan açıklamada fonun, “bu hiper-büyüme döneminde” şirketin ihtiyaçları ve daha fazla büyümesi için kullanılacağı kaydedildi.

2022 yılının eylül ayında hayatına başlayan Character AI şirketi, daha önce Google’da çalışmış olan
Noam Shazeer ve Daniel Freitas adlı iki yazılım mühendisi tarafından kuruldu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl