Kripto para sektöründen milyarderler listesine 7 isim girdi

Forbes tarafından yayımlanan 2023 Milyarderler Listesi'nde bu sene kriptodan 7 isim yer aldı. En ön sıraya ise kripto para borsası Binance'in CEO’su Changpeng Zhao yazıldı.

Forbes dergisinin 2023 Milyarderler Listesi açıklandı. Listedeki milyarder sayısı, bir önceki yıla göre 28 azaldı. Listede kripto para sektöründen 7 isim yer aldı. Bu 7 ismin kripto para piyasasında görülen büyük krizlerin ardından yaşadığı kayıplar dikkat çekti.

Binance CEO’su Zhao kripto milyarderleri arasında ilk sırada

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, 10.5 milyar dolar ile 167. sırada yerini aldı. Bununla birlikte, kripto milyarderleri arasında ilk sıraya oturdu. Geçtiğimiz yılki listede 65 milyar dolarlık varlığı bulunduğu belirtilen Çinli-Kanadalı Zhao’nun yüzde 80’den fazla kayıp yaşadığı görülüyor.

Changpeng Zhao

Ripple’ın kurucu ismi Jed McCaleb ise 2.4 milyar dolar ile 1272. sırada. Geçtiğimiz yıl 2.5 milyar dolar varlığı bulunan blok zinciri alanındaki öncü ismin servetinde bu yıl yüzde 4 oranında azalma görüldü.

Jed McCaleb

Ripple’ın kurucu ortağı ve CEO’su Chris Larsen ile ABD’nin en büyük borsası konumundaki Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong 2.2 milyar dolar ile 1368. sırayı paylaştı. Armstrong geçtiğimiz yılki serveti olan 6.6 milyar dolardan yüzde 66’lık bir erime yaşarken 62 yaşındaki Larsen 4.3 milyar dolardan yüzde 50’ye yakın bir kayıp görmüş oldu.

chris-larsen (1)
Chris Larsen

Winklevoss kardeşlerde yüzde 70 düşüş

Gemini borsasının kurucuları Cameron ile Tyler Winklevoss kardeşler de 2259. sırada yerlerini aldı. Winklevoss kardeşlerin servetlerinin toplam değeri geçtiğimiz yıl 4 milyar dolarken bu yıl yüzde 2.8 milyar dolarlık bir düşüşle 1.2 milyar dolar olarak açıklandı. Bu neredeyse yüzde 70 oranında bir düşüşe denk geliyor.

winklevoss
Cameron ve Tyler Winklevoss

İkizleri, 2405. sıradaki Amerikalı girişimci ve kripto para yatırımcısı olan Matthew Roszak takip etti. Roszak, geçtiğimiz yıl 1.4 milyar dolar dolan serveti 1.1 milyar dolara indi.

Matthew Roszak
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl